כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

DBA

דרושים מערכות מידע

עבודתו של ה-DBA הינה אחת מהעבודות שעצם מהותה ואופייה אינו מוגדר היטב, בעיני רבים מהות העבודה היא הטיפול בנפילות המערכת.

תפקיד ה-DBA, כך נתפס, הוא לשחזר את המערכת לאחר קריסת מערכות ולבצע פעולות החייאה למסד שנתקע, ממש שניות לפני הקריסה הסופית.

תפקיד זה מעניק מעין נופך הרואי ל-DBA ומעצים את המסתורין שפרוס על הנושא במשרה זו, גם הכרת התודה של הארגון למציל המסור שעבד כל הלילה ובבוקר אפשר שוב לעבוד כרגיל אינה דבר של מה בכך. אולם, המטרה האמיתית של אנשי התשתיות צריכה להיות אחרת לגמרי. טובת הארגון דורשת כי לא יהיה כלל צורך בפעולות החייאה וכי המערכת פשוט תהיה זמינה בכל עת. נדגיש מלכתחילה כי ישנם מספר כלים המסייעים ל-DBA לביצוע פעולות אלו אולם מאמר זה יתרכז בפעילות ולא בכלים לביצועה.

על מנת לעמוד ביעד זה על ה-DBA לבצע באופן תדיר סדרות של מבחנים ובדיקות על המסד. CPS JOBS חברת השמה להייטק ממליצה להתחיל דווקא בנושא שלא נתפס כעבודת DBA קלאסית והוא מבחני שלמות נתונים.

לא בכל המערכות ישנם מפתחות זרים השומרים על שלמות המסד, וגם אם יש יתכן שהם מנוטרלים מסיבה זו או אחרת. לפעמים יקרה כי טור שערכיו מוגבלים לסט סגור של ערכי קוד יכיל ערך אחר. על ה-DBA לקבל ממפתחי המערכת את המקומות בהם עשויות להתפתח טעויות מסוג זה ולהקים מערך תוכניות בדיקה שירוצו תקופתית. השלב הבא הינו מבחני תקינות למערכת. המערכות מורכבות ממספר רב של רכיבי תוכנה ויש לוודא כי כל הרכיבים תקינים כאשר יתכן בהחלט, במערכות גדולות, כי שינוי תוכנה במודול מסוים השפיע על מודול אחר. במקרה הטוב נדרשת רק פעולת Compile אך במקרה הגרוע יתכן צורך בתיקוני תוכנה ממשיים.

פן נוסף של שמירה וניטור על עבודות התשתית הינו בקרה כי מנגנוני הרקע, תשתיתיים ואפליקטיביים, רצים ועובדים. יתכן ומדובר במנגנון הגיבוי ויתכן כי מדובר בתוכנית רקע המבצעת עיבודים לטובת המערכת אך ברור כי יש לוודא פעילות תקינה שלהם. לא אחד קרה כי בעוד שמערכות הממשק פעלו כשורה המנועים ברקע קרסו, המשתמש לא מבחין בכך אולם הפעולה הרצויה מבחינתו לא התבצעה.

בתחום אחסון המידע נידרש ה-DBA לדגום מספר משאבים. ראשית ברמת מערכת ההפעלה יש לוודא כי יש די מקום פנוי לקובצי המידע, מכיוון שמדובר בתחזוקה מונעת נרצה לוודא כי לפחות 10% מהדיסקים פנוי לשימושינו. ישנם דיסקים המשמשים לאחזקת קבצים גדולים וקבועים אך ישנם גם כאילו המשמשים לאחזקת מספר רב של קבצים קטנים (בעיקר קבצי Log ממגוון סוגים, עבור האחרונים כדאי לרענן את הספריות

כדי לטפל במבנה הספרייה הגדל. מיקום חשוב נוסף הוא מאגר הקבצים הזמניים, אפשר להקים גם מנגנון לניקוי קבצים זמניים בזמן פעולת המערכת ויש בהחלט לבצע ניקוי כולל באופן תקופתי. בתוך המסד על ה-DBA לעקוב אחר קצב השינוי למספר Tablespaces כאשר החשובים, ברמה התשתיתית הם מאגרי ה Rollback וה-Temporary. ברמה האפליקטיבית יש לבחון את כלל האובייקטים של מערכת המידע. הדגימה תכלול בקרה על מספר ה-Extents ובחינת קצב הגידול. במקביל יש לבחון את מספר הרשומות בכל טבלה כדאי לוודא כי לא נוצרים חללים גדולים וריקים במערכת.

בתחום ביצועי המערכת וניהול הזיכרון ידגום ה-DBA את מנועי העבודה של המסד, יש לבצע ריכוז של אופן הגישות שהמסד מבצע ולזהות את צרכני המשאבים המרכזיים. על ידי ניתוח מספר פעולות פיסיות נדרשות לביצוע שאילתא ועל ידי ניתוח שיטת הגישה המומלצת על ידי המסד ניתן להציף את הרכיבים האיטיים של המערכת.

מהו איפה תפקידו של ה-DBA במערך האחזקה של המערכת?

תפקידו לאסוף מידע ולצפות מראש תקלות אפשריות על מנת לבצע תיקונים לפני שתתרחש קריסת מערכות אמיתית.יתכן וחלק מהתיקונים יבוצעו על ידי צוותי הפיתוח אולם ההתראה על הצורך הינה מטלה תשתיתית קלאסית.

נכתב ע"י יורם זילברברג

באתר  www.advantech.co.il/

עוד ממילון משרות

דרושים מערכות מידע

Webmaster

כגולשים נתקלתם בוודאי במושג הוובמאסטר, ובישראל מיד נמצאו אנשים נחמדים שתרגמו את זה – בונה אתרים. אבל הוובמאסטר הוא הרבה יותר מזה. כדי להרוויח את
קרא עוד »
דרושים מערכות מידע

מהנדס חומרה

בכל חברת הייטק המבוססת על מוצרי חומרה – דרוש מהנדס אלקטרוניקה או מהנדס חומרה. תפקידו של מהנדס חומרה לפתח כרטיס או מעגל או רכיב-CHIP שיוכלו לבצע את ההגדרות על-פי האיפיון שנעשה
קרא עוד »
דרושים מערכות מידע

מהנדס מערכת

תחום הנדסת וריפיקציה תופס תאוצה בשנים האחרונות בעקבות הבנתן של חברות הייטק בחזית הטכנולוגייה כמו גם חברות סטארט אפ העוסקות בפיתוח שבבים, את הצורך העצום בתכנון מערכות
קרא עוד »

רגע לפי שאתם עוזבים, תשלחו לנו קו"ח ואנו נדאג לכם למשרה

דילוג לתוכן