כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

overqualified, האם אתם טובים מדי לתפקיד הזה?!

אז אמרו לכם שאתם overqualified. מה זה אומר בכלל? האם הם מתכוונים לזה או שהתשובה האמיתית מתחבאת מאחורי הטייטל המחמיא? ואיך מתמודדים עם המצב הזה?

תומר מוסמן

אז אמרו לכם שאתם overqualified. מה זה אומר בכלל? האם הם מתכוונים לזה או שהתשובה האמיתית מתחבאת מאחורי הטייטל המחמיא? ואיך מתמודדים עם המצב הזה?

ההגדרה המילונית של overqualified היא בעצם שיש לכם יותר מדי השכלה, הכשרה או ניסיון לביצוע התפקיד, ובשפת רחוב "זה קטן עליכם".

אז מה איכפת למעסיק אם אתם מוכשרים מדי בשביל התפקיד? אתם ילדים גדולים מספיק כדי להחליט מה טוב בשבילכם ובשביל הקריירה שלכם. לרוב למילה overqualified מצורפת תשובה השלילית לגבי המשרה, אך בעצם מסתתרות כאן 5 תשובות מרכזיות שבגללן לא התקבלתם:
אתה תשתעמם, אתה לא תקשיב למנהל צעיר ממך, אני לא רוצה שתחליף אותי בתפקיד, אתה יקר מדי ואתה תברח לי.

כל התשובות אלו הן חששות ולא בהכרח סיבות קונקרטיות שלא ניתנות לגישור.נסו להבין ממה המעסיק חושש, כך תוכלו להתעמת עם חששותיו.

1.אתה תשתעמם

בראות המעסיק, אם הרזומה שלכם עשיר בתפקידים בכירים יותר אתם תשתעממו, לא תמצו את היכולות שלכם ולכן תאבדו עניין בתפקיד במהירות ותעזבו.

תשובות ודרכי התמודדות: הראו מוטיבציה רבה לביצוע התפקיד! הדגישו את נאמנותכם למקום העבודה העתידי תוך ציון הוותק במקומות עבודה קודמים. ציינו ש" אמנם אתם מגיעים עם ניסיון גדול מאוד ותשמחו לתרום מהידע שלכם אבל יש לכם גם המון ללמוד ממקום העבודה הנוכחי."

2.אתה לא תקשיב למנהל צעיר ממך

קיים חשש שלא תרצו לקבל מרות ממנהל פחות מנוסה, פחות משכיל וברוב המקרים גם צעיר יותר.

תשובות ודרכי התמודדות: אני לא מעוניין בתפקיד ניהולי. אני מגיע עם המון ניסיון אך לא בהכרח בתחום הזה, יש לי המון מה ללמוד בתחום שלכם ואוכל לתת הצעות מהניסיון שצברתי אבל חלק גדול מהניסיון שלי הוא גם להתמודד עם המילה לא, לקבל מרות ולהבין אילוצי מערכת."

3.לא רוצה שתחליף אותי

אחת מהחששות של מנהלים מקצועיים מראיינים אשר מזהים את הפוטנציאל העשיר שלכם, היא שהם חושבים שהמועמד ישתמש בתפקיד כקרש קפיצה לתפקיד בכיר יותר או אפילו יערער את מילתם וגרוע מכך את מקומם.

תשובות ודרכי התמודדות: "אני מגיע עם המון מוטיבציה לתפקיד, התגעגעתי לתפקיד hands on ואני רוצה להתרחק מניהול. עם הניסיון העשיר שלי אני יודע כבר במה אני טוב ומה אני אוהב וזה התפקיד שאתם מציעים לי."

4.אתה יקר מדי

ניסיון שווה כסף בעולם ההייטק ואם הגעת לתפקיד בכיר יותר בעבר, המעסיק הפוטנציאלי עשוי לחשוב שהוא לא יכול להרשות לעצמו להעסיק אותך ואין טעם בכלל להתקדם לדיון על השכר. גם אם אתם נטולי אגו לחלוטין, לאף  אדם לא קל לקבל שכר נמוך ממה שהרוויח בתפקידו האחרון.

תשובות ודרכי התמודדות: הדגישו שאתם גמישים בנושא השכר וכמובן שאתם מקבלים ערכים נוספים שחשובים לכם בשלב זה יותר מהשוואת השכר לתפקידכם הקודמים, לדוגמא: עבודה בחברה גדולה ומבוססת, ההזדמנות לגדול יחד עם הסטארט אפ שלכם, הדרך ללמוד דברים חדשים בסביבת העבודה הטכנולוגית והמרתקת שלכם או כל יתרון אחר שמשמעותי עבורכם. חשוב לציין שעם הנסיון מתגלה התובנה שכסף זה לא הכל, והרצון לבוא לעבוד במקום עם חיוך זה בסדר עדיפות גבוה אצלכם. תוכלו גם להראות איך העסקת עובד מנוסה כמוכם יכולה להוות יתרון פיננסי עבור הארגון. למשל, ספרו על ההצלחות בתפקידים קודמים בהם קיצצתם בעלויות, העלתם את רווחיות החברה וכו'. בנוסף הדגישו, שאתם לא דורשים השקעת משאבי הכשרה או תקופת למידה ממושכת והעסקתכם מגולמת בתרומה מיידית לחברה.

5.אתה תברח לי

Image courtesy of suphakit73 FreeDigitalPhotos.net לרוב אנשים עם כישורים מוכנים להתפשר על משרות בגלל מצב כלכלי / משפחתי זמני . המעסיק חושש שברגע שהמצב יחלוף ותקבלו הצעה ההולמת את כלל הכישורים שלכם אתם תעזבו אותו בלי להסתכל לאחור.

תשובות ודרכי התמודדות: הדגישו שהאלמנט החשוב ביותר עבורכם בשלב זה בקריירה, הוא יציבות וחשוב לכם עכשיו להיות מסופקים יותר מהעבודה עצמה מאשר טייטל, כסף או מעמד. תוכלו אפילו להציע להוסיף סעיף בחוזה שאתם מתחייבים להישאר בתפקיד זה לפרק זמן שאתם באמת חושבים שתוכלו להתחייב אליו.

אני overqualified ולא רוצה להישאר מובטל! מה אני עושה?

החוק הראשון בהתמודדות עם המצב הוא לא לוותר.

הכינו את הסיבות לשאלה מדוע אתם חוזרים אחורה בהיררכיה הארגונית, למרות שלכל אחד הסיבות שלו, ריכזנו עבורכם מספר תשובות הנחשבות לגיטימיות בעיני המראיינים:

· נמאס לי לנהל, אני הרבה יותר נהנה מהפיתוח hands on.

· אני מחפש משרה גמישה.

· אני מגיע במקור מעולם העיסוק שלכם ולשם אני רוצה לחזור.

· נסיוני לימד אותי שהאדם עושה את התפקיד ולא בהכרח הטייטל.

· נכון יש לי המון ניסיון בתחום X אבל אני מעוניין להתפתח בתחום שלכם ויש לי עוד המון ללמוד מכם.

ערכו את קורות החיים שלכם בהתאם

התאימו את קורות החיים שלכם למשרה הרלוונטית שאתם מועמדים אליה, תנסו לפשט את הכישורים שלכם ואת ניסיונכם העשיר תוך הצנעה והשמטת ניסיון בתחומים לא קשורים למשרה הנוכחית.

תוכלו להוסיף מכתב נלווה בו תסבירו בקצרה ובאלגנטיות למה אתם מעוניינים במשרה הזאת למרות המשרות הבכירות יותר שעשיתן ותזכרו לשלב את הטיפים שנכתבו במאמר והכי התאימו למקרה שלכם.

נכון, ככל שמטפסים במעלה הפרמידה מציאת שלב הקריירה הבא הופך להיות אתגר משמעותי, וכך גם כשרוצים לרדת למטה. עם זאת, בעזרת הכנה וטקטיקה נכונה תוכלו לשכנע את המראיין שאתם המועמד הטוב ביותר עבור המשרה הזו.

בהצלחה!

*Images courtesy of  khunaspix,stockimages and suphakit73 at FreeDigitalPhotos.net

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן