כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

תהליך הקבלה לעבודה בהייטק

בין אם אתם מחפשים עבודה בהייטק מיד לאחר התואר ובין אם אתם פוזלים ממקום העבודה הנוכחי. ריכזנו עבורכם את השלבים בתהליך הקבלה לעבודה בהייטק.

תומר מוסמן

בין אם אתם מחפשים עבודה בהייטק מיד לאחר התואר ובין אם אתם פוזלים ממקום העבודה הנוכחי. ריכזנו עבורכם את השלבים בתהליך הקבלה לעבודה בהייטק.

לפני הכל, נענה על שאלה שחוזרת המון: כמה זמן זה לוקח? טוב ששאלתם, אז בממוצע כל משרה בהייטק פתוחה כ-61 יום. מהרגע בו החברה מקבלת את קורות החיים ועד לחתימת החוזה לוקח כ- 33 יום.

אלו הם השלבים שתצטרכו לעבור בכדי להתקבל לעבודה הבאה שלכם:

שלב שליחת קורות החיים– בממוצע לכל משרה בהייטק כ-143 מועמדים שולחים קורות חיים, לכן השלב הבא הנקרא בעגה המקצועית Screening (ותרגומו בעברית קצת אלים יותר ונקרא "סינון") והוא בעצם המעבר על קורות החיים ובדיקת התאמת כישורי המועמדים לדרישות התפקיד.

שלב סינון קורות החיים– הוא בין היתרונות הגדולים ביותר בעבודה מול חברת השמה, מאחר וחברת השמה ממוקדת ומקצועית תדע להפנות אתכם רק למשרות שבאמת מתאימות לכישורים שלכם, ולתנאים שאתם מציבים.
לפי המחקר המשותף של CPS JOBS עם חברת Comeet עולה שאחוז קורות החיים אשר חברות ההייטק מקבלות מלוחות דרושים מהווה כ- 40% מסה"כ כל קורות החיים המתקבלים למשרה, עם זאת, רק 12% מתוכם באמת רלוונטיים למשרה.

לעומת זאת, חברות השמה שולחות כמות קטנה יותר של מועמדים מסה"כ המועמדים( בממוצע כ- 31%) אך כמעט כל מועמד שני מוגדר ע"י החברה רלוונטי!

שלב הראיון הטלפוני –מתוך 143 המועמדים למשרה רק 17.6 ( 12%) מתוכם יעברו לשלב הבא: הראיון הטלפוני. לעתים רחוקות הראיון הטלפוני יהיה רק שיחת זימון לראיון פרונטאלי אך לרוב שלב הראיון הטלפוני הוא שלב הכרחי אשר יסנן 40% מהמתקדמים לשלב הבא.

לכן, אם אתם מקבלים טלפון ממספר שאתם לא מכירים ואתם עדיין במיטה, או שאתם נמצאים בסיטואציה שאיננה מתאימה כרגע לשיחה מקצועית, בקשו בנימוס את הטלפון של המראיין/נת והבטיחו לחזור ברגע שתתפנו.

הראיון הטלפוני נועד להתרשם מכם בקצרה, מאופן ההתבטאות הבסיסית שלכם, לספר לכם קצת יותר לעומק על החברה ועל התפקיד וכן גם לבדוק אודות הרקע התעסוקתי שלכם והתאמתו לתפקיד. בכל הנוגע לניסיון התעסוקתי שלכם המראיינים מקשיבים לתגובה האינטואיטיבית שלכם כדי להבין את מידת הידע המעשי ואת ההתעניינות הכנה שלכם במשרה.

שלב הראיון הפרונטאלי – לא להיבהל מהנתון, אבל בממוצע בהייטק כל מועמד עובר כ-3.5 ראיונות פרונטאליים היכולים לכלול: ראיונות משאבי אנוש, ראיונות מקצועיים, מרכזי הערכה, מבחנים מקצועיים ועוד.
אגב, באותו נושא נזכיר שאנו עובדים עם חברות אשר מסוגלות לפסוח על תהליכים ולתת הצעת עבודה כבר בתום הראיון הראשון.

מרבית חברות הההייטק כוללות בתהליך הסינון את השלבים האלו:

ראיון ראשון:

לרוב יהיה עם המנהל הישיר. בסטארטאפים יתכן וזה יהיה ישירות מול המנכ"ל, אך ככל שהחברה גדולה יותר סביר שהבכירים לא יהיו חלק משלבי הגיוס הראשוניים.

הראיון לרוב יהיה מורכב מ-3 חלקים:

חלק 1 – היכרות החברה והתפקיד

רקע כללי – תיאור החברה, מי החברה, מה המוצר שהיא מפתחת, כמה זמן היא קיימת, על מה עובדים ברגעים אלה וכ'ו

תיאור תפקיד המגייס והצוות – לרוב המראיין יהיה ראש הצוות והוא יתאר את תפקידו ואת תרומת הצוות שלו בחברה.

תיאור התפקיד אליו אתם מועמדים –תיאור בפרוט של הצורך המקצועי  לשמו נקראתם, מה אתם מועמדים לעשות במסגרת התפקיד? למי תהיו כפופים? באיזה טכנולוגיות החברה עובדת? וכו.

חלק 2- בדיקת הנסיון המקצועי שלכם, לרוב יהיה מעבר משותף על הרקע המקצועי שלכם בשיחה חופשית בסגנון "תספר לי קצת על עצמך\ מה עשית בתפקיד האחרון בחברת X" . סביר להניח שהמראיין יתמקד בתפקיד האחרון שעשיתם וכן ילך אחורה בקורות החיים בנוגע לנושאים החופפים ביותר את דרישות התפקיד.

חלק 3 – בחינת הידע המקצועי שלכם – משתנה מחברה לחברה. בחברות מסוימות תצללו ישירות לתוך מבחן, בחלק אחר יבינו מתוך השיחה איתכם אם אתם באמת יודעים על מה אתם מדברים או לא.
המבחנים ינועו בין שאלות מינוחים מעולם התוכן של המשרה, בעיות ודברים שיש להתמודד איתם בתפקיד היום יומי, שאלות הגיון להבנת דרך החשיבה ועוד הרבה…
חלק מהדברים שיבדקו הם במי אתם משתמשים לפתרון הבעיה, לכן, כדאי לבדוק בתחילת המבחן מה הם חוקי המשחק; האם מותר להשתמש ב"מרשתת" באתרים כמו Google\ ב Github \ ,Stack Overflow לפתרון התשובה וכן האם אתם מתכוונים לשאול את המראיין ולהתייעץ אתו בקו הפתרון שלכם או לא.

ראיון שני

בד"כ יהיה ראיון עם מנהל בכיר יותר (המנהל של המנהל הראשון) הראיון לרוב יהיה דומה למבנה של הראיון רק שהפעם תראיין אתכם פונקציה בכירה ומנוסה יותר בארגון ולאור המבחנים והשאלות שעלו בראיון הראשון ידעו במה להתמקד.
חשוב לציין שכל שלב וכל ראיון נוסף שזומנתם, אומר שאת השלב הקודם- עברתם בהצלחה. לעתים הראיון השני יתמקד יותר בשאלות אישיות לראות התאמה של הצוות ומבחינה אישיותית לארגון.

ראיון משאבי אנוש

מטרת הראיון היא בחינת האופי שלכם לאופי החברה, והאם אתם מתכוונים להשתלב בחברה ולצוות הקיים. הכוונה היא לא רק האם אתם מתכוונים לצאת במסע הרג כי לקחו לכם את המילקי מהמקרר אלא האם אתם מתאימים לחברה מבחינת יחסי אנוש, רצונות ושאיפות קריירה, קידום ועוד…וקצת גם העניין עם המילקי.

הצעת עבודה

השלב האחרון בתהליך, בשלב הזה נמצאתם מתאימים למשרה על ידי כל הגורמים המוסמכים. מאוד מומלץ לא לחתום מיידית על החוזה אלא להירגע מההתלהבות ולענות בנימוס: "אני רוצה לעיין בהצעה בבית ואני אחזור אליכם עם תשובה במהרה". מכמה סיבות, ראשית, מההתרגשות והאדרנלין לא קל להתרכז בסעיפים הקטנים בחוזה. חשוב לקרוא את החוזה בעיון בכדי לא לפספס נק' חשובות בחוזה ומעבר לזה, לקחת את החוזה לעיון בבית מעיד על מקצועיות ואחריות שיש לכם וכל המנהלים יראו את זה בחיוב. אם הגעתם לשלב הזה אנחנו גם ממליצים לקרוא את המאמר "המדריך המלא למשא ומתן על שכר" בלינק הזה

חשוב לציין שסדר הראיונות לא זהה בכל החברות, יש שיתחילו עם ראיון משאבי האנוש, יש שיתחילו עם ראיון מקצועי ויש שיגישו לכם קודם כל מבחן עוד לפני שמישהו יראיין אתכם.

בכל אחד מהמקרים, אם זימנו אתכם לראיון עבודה מאוד חשוב שתגיעו אליו מוכנים!

במיוחד בשביל זה כתבנו עבורכם את המאמר איך מתכוננים לראיון עבודה בלינק הזה

בהצלחה!

מאמרים נוספים

חיפוש עבודה בהייטק

חיפוש עבודה בתחום ההייטק שונה במקצת מחיפוש עבודה בתחומים אחרים. מדובר בשוק אטרקטיבי ותחרותי המציע מגוון תפקידים ברמות בכירות שונות ודורש תואר אקדמי אחד ממוקד לפחות עם
קרא עוד »
דילוג לתוכן