כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

5 טיפים להורדת הלחץ בראיון העבודה

ריכזנו לכם את חמשת הטיפים החשובים ביותר לצמצום הלחץ בראיון העבודה.

תומר מוסמן

ראיון העבודה הוא ממש כמו דייט, אם תצלחו אותו תכנסו לזוגיות עם החברה ותתחילו להשקיע בקשר המשותף שלכם יחד. בדיוק בגלל זה אין מי שלא נלחץ או לפחות מתרגש מהסיטואציה הזו.

הזעה קרה, גמגום, יובש בגרון, תזזיתיות בכיסא, הימנעות מקשר עין ישיר עם המראיין, כל אלו הם רק חלק מהסימפטומים המודעים והבלתי מודעים הנגרמים לנו כתוצאה מלחץ. לצערנו, הם יכולים להתפרש אצל מראיינים לא מנוסים כחולשה, ניסיון להסתרת דבר מה או אי התאמה לתפקיד כשבעצם מדובר בסה"כ בחוסר נוחות מהסיטואציה.

אז איך אפשר להימנע מכל זה? ריכזנו לכם את חמשת הטיפים החשובים ביותר לצמצום הלחץ בראיון העבודה:

1.תתכוננו!

אין מה לעשות, הפתעות זה מלחיץ ובמיוחד כשאין בלונים ועוגה. לכן ככל שתורידו את רמת אי הודאות, המראיינים יוכלו להפתיע אתכם פחות, תתחילו לרכז את כל הידע שיש לכם לגבי הראיון:

החברה – מי החברה, מה כתוב באתר האינטרנט שלה, מה ברשתות החברתיות, מה המוצר שלהם ומה הם מקדמים עכשיו, כמה עובדים בארגון? תבדקו בלינקדין איך אתם מקושרים לצוות, אנשים תמיד יעדיפו לעבוד עם חברים וחברים של חברים, חשוב לזכור מי מראיין אתכם ומה התפקיד שלו/ה בחברה.

התפקיד – מה אתם יודעים על התפקיד? מה הגדרות התפקיד? מה הדרישות? ויתרה מזו תחשבו איך הידע והניסיון התעסוקתי שלכם עונים על כל אחת מהדרישות, מומלץ לתרגל ולהתאמן  איך עונים על כל דרישה ודרישה.

שאלות כלליות – זה לא הראיון הראשון שלכם, וגם אם כן אתם בטח שאלתם או קראתם מה שואלים בראיון. בסופו של יום רוב המראיינים משתמשים באותן שאלות. הכינו את התשובות מראש ותתאמנו על התשובות עם חבר שייתן לכם הערות והארות אם תצליחו לשכנע אותו תצליחו לשכנע גם את המראיינים.

בין השאלות ש"תמיד" שואלים בראיון עבודה:

•                        "איפה אתה רואה את עצמך מבחינת קריירה בעוד שנתיים?”

•                        "למה אתה רוצה דווקא את התפקיד הזה?”

•                        "תאר מקרה של קונפליקט שהיה לך בעבודה. ואיך התמודדת איתו?”

•                        "למה אתה עוזב את עבודתך הנוכחית, או למה עזבת תפקידים קודמים?”

•                        "למה לקחת דווקא אותך לתפקיד?”

•                        "מה המנהל שלך היה אומר עליך?”

•                        "תוכל לספר על תכונה שלילית שלך?”

•                        "האם אתה מעדיף לעבוד לבד או בצוות?”

•                        "מה ההישג הגדול ביותר בתפקיד האחרון שלך?”

•                        "מה אתה יודע עלינו?”

•                        "מה ציפיות השכר שלך? "

2. הפיזיולוגיה של הרוגע

אתם רוצים להיות במיטבכם בראיון העבודה, וזה אומר כמה דברים:

תשנו טוב בלילה לפני הראיון, רצוי לעשות אימון קצר בבוקר שיעיר אתכם ויגביר את ייצור האנדורפינים, את האימון חשוב לא לעשות ממש לפני הראיון- מאוד לא מקצועי להגיע מיוזעים אל ראיון העבודה.

לבשו בגדים נוחים, אתם לא רוצים שירוץ לכם בראש כמה שהמכנס לוחץ או החולצה מגרדת והדברים המינורים האלו יסיטו את מחשבותיכם ממה שחשוב באמת, ובכלל אם מדובר ביום עם מספר ראיונות או כזה שכולל בתוכו מבחנים.

אם אתם מהצד הלחוץ יותר של הספקטרום אל תשתו קפאין לפני הראיון. הקפאין מעודד זיעה ומגביר את קצב דפיקות הלב או במילים אחרות כל הדברים שאנחנו מנסים לעזור לכם למנוע במאמר הזה.

3.הימנעו מלחץ חיצוני

ראיון העבודה זה עסק מלחיץ בפני עצמו, לעבור אותו ולהתקבל לעבודה זה היעד היחידי עבורכם עכשיו. נקו את הראש מכל לחצים חיצוניים.

ביום הראיון הימנעו משיחות עם נציגי השירות של רשתות הסלולר, הארנונה והמוסך, תסננו את חמותכם או בכלל תדחו לאחרי הראיון את כל הסידורים שיש לכם לעשות באותו היום.

איפה הראיון נמצא? תכננו את דרך ההגעה, כדי שתגיעו בזמן. אתם לא רוצים להוסיף לכם עוד לחץ של איחור. עדיף לכם להגיע לאזור לפני ולהסתובב או לשבת בחוץ על ספסל רבע שעה לפני הראיון.

4.פסיכולוגיה בשקל

אפשר לסכם את כל הטיפ במילה אחת: "אמונה" .

קצת יותר בהרחבה, ככל שתאמינו בעצמכם יותר כך תגבירו את הביטחון שלכם ותראו לעצמכם והחוצה שאין לכם מה להילחץ ולפחד מהסיטואציה.

האמינו ביכולות שלכם – בידע שלכם, בניסיון המקצועי שלכם, באופי שלכם ובחזקות שלכם. בסופו של דבר הגעתם לראיון העבודה הזה לא לבזבז את זמנכם ולא את זמן המראיין אלא כי אתם באמת מתאימים! עכשיו נשאר רק להראות את זה.

שדרו בטחון – גם אם אתם לחוצים, אין לכם מה להראות את זה, תפגינו בטחון, אם אתם תאמינו בזה גם המראיין יאמין.

תחייכו – פעולת החיוך גם היא משחררת אנדורפינים,כמו שכתבתי קודם זהו אחד הנוגדים הטבעיים של הגוף למתח. החיוך מרגיע ויכול לעבור גם למראיין.
לרוב, המראיינים מחפשים מועמדים, שלא רק יוכלו לבצע את העבודה הטכנית, אלא גם שיהיה נעים לעבוד איתם ועובדים אשר ישדרו לסביבתם אופטימיות ושמחה, ולכן חיוך מבדל אתכם ונותן לכם יתרון יחסי על פני מועמדים אחרים.

דמיון מודרך – דמיינו את עצמכם בתפקיד החדש, בשבוע הבא אתם מתחילים להגיע לכאן כל יום, אתם ופקידי הקבלה כבר חברים, לארוחת הצהריים בשבוע הראשון תשבו בשניצליה שנראית טעימה במיוחד שראיתם בדרך. נשמע טוב? יופי! עכשיו הפכו את החלום למציאות!

Image courtesy of Witthaya Phonsawat FreeDigitalPhotos.net-10040824-100225191

5.תהיו אנושיים

כמו שאמרנו, להילחץ בראיונות זה טבעי ונורמאלי. כולם חוו את הסיטואציה הזאת ויתרה מזו גם המראיין היה שם ומבין אותך. אם אתם רואים שלמרות כל הטיפים כלום לא עוזר ואתם נלחצים:

עצרו! קחו נשימה ארוכה, הסתכלו למראיין בעיניים ופשוט תגידו לו שאתם מתנצלים אבל אתם קצת לחוצים מהראיון.

ברגע שהמראיין יבין את זה הוא יפסיק לחפש תירוצים וסיבות אחרות לתזזיתיות, להזעה ולגמגום וייזכר שיושב מולו לא מועמד אלא בן אדם בדיוק כמוהו.

*Images courtesy of  imagerymajestic,Ambro and Witthaya Phonsawat  ar FreeDigitalPhotos.net

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן