כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

המדריך המלא למשא ומתן על שכר

במאמר הזה ריכזנו לכם תשובות לכל השאלות אודות המשא-ומתן על השכר עם המעסיק.
מה צריך לשאול בראיון

תומר מוסמן

שני אנשים עובדים באותה החברה, משרד ליד משרד. שניהם עושים את אותו התפקיד, תחת אותו הטייטל, עם אותו הנסיון, באותן שעות. נשמע לכאורה שהכל אותו דבר נכון? אבל יש הבדל אחד ביניהם: הראשון מרוויח 30% יותר מהשני. איך זה הגיוני? בזכות מיקוח בחוזה האישי.

היום רובו המוחלט של שוק ההייטק עובד עם חוזים אישיים, מה שנותן אופציה למעסיק לעשות שינוי בכל הנוגע לשכר ולהטבות הנלוות.

אז איזה משני העובדים הללו אתם מעוניינים להיות בתפקיד הבא שלכם?

CPS JOBS השמה בהייטק ריכזה לכם תשובות לכל השאלות כדי שתפיקו את המקסימום מהמשא-ומתן על השכר.

מה וכמה לדרוש?

כשמחפשים לרכוש רכב חדש או דירה עושים סקר שוק של מה שווי הנכס לפני רכישה, נכון? עשו בדיוק אותו הדבר לגבי דרישות השכר שלכם, בדקו בסקר שכר מעודכן ואמין כמה משלמים ביחס לוותק שלכם וכישורים ייחודיים שאתם מביאים לשולחן המשא ומתן.

כחלק מהמחקר חשוב להעמיד בשלב המיקוח את האיכויות והכישורים הייחודיים לכם. לדוגמא, ככל שהחיפוש ממושך יותר, מעוניינים למשוך אתכם מתפקיד אחר, הגיוס למשרה דחוף יותר או שהתפקיד בכיר יותר– עשויים להתגמש יותר לכיוונכם בנוגע לשכר והתנאים.

צריך לקחת בחשבון גם מספר משתנים נוספים, אם חיפוש העבודה שלכם הולך ומתמשך  אולי כדאי להתפשר בכדי להרוויח קצת פחות. זה עדיין עדיף מכלום. ומנגד אם מחפשים למשוך אתכם מחברה אחרת, יש לכם רשת בטחון, הם מחזרים אחריכם, דאגו שהם ישוו את תנאי העבודה הנוכחית ויוסיפו, אחרת למה לכם לעזוב?

בסוף המו"מ חשוב שיהיה win win משני הצדדים, אם ידיכם על העליונה, אל תשאפו לנצח ו "לתקוע מחיר למעסיק" שכן זה יכול להקשות משמעותית על כניסתכם לתפקיד וללוות אתכם לאורך כל התפקיד. ציפיות גבוהות באופן בלתי סביר ידרשו את הצדקת השכר ואולי אף יגררו פיטורין מהירים, זאת לצד אי נעימות מעובדים מקבילים בצוות שמרוויחים פחות ממכם.

דברו במונחים של ברוטו

לא בגלל שזה נוח לכם לדבר בברוטו וינפח את האגו לדבר במספר גדול יותר, אלא מכיוון שזוהי השפה המשותפת וככה נהוג. אם אתם יודעים כמה אתם רוצים להרוויח אבל לא יודעים כמה זה יוצא בברוטו, או להיפך, קיבלתם הצעה ואתם מעוניינים לדעת כמה יישאר לכם בסוף החודש ביד לאחר קיזוזי המיסים והביטוחים
מצורף לינק למחשבון שכר ברוטו לנטו של Ynet 

הגדירו טווח שכר

לאחר שהחלטתם על הסכום שאתם מעוניינים לקבל ביחס למצב השוק, סקרי השכר והנטו שתקבלו. הגדירו טווח שכר שיציין את הטווח האדום אשר מתחתיו אתם לא מוכנים לרדת אבל עם זאת תהיו מוכנים לעבוד בשבילו. ורף עליון גבוה של השכר שתהיו מעוניינים לקבל עכשיו או אפילו בשיחת שכר לאחר תקופה.

לאחר שקבעתם את סכומי המינימום והמקסימום שלכם אל תציגו מספר מוחלט, כלומר אם השכר הרצוי הוא 16,000 ₪ ספרו שטווח השכר שלכם הוא בין 16,000- 17,000 ₪ כך המשא ומתן יהיה ב "גבולות" שחתרתם אליהן מלכתחילה.
הארגון יודע מה התקציב שלו וכמה הוא מעוניין לשלם, על הציר בין שתי הרצונות תקבע משכורתכם העתידית. אז חשוב לא להגיע בעמדה לא מתפשרת ומצד שני, אתם לא באים להתנדב, דאגו לאינטרסים שלכם!

Image courtesy of renjith krishnanFreeDigitalPhotos.net

לא רק שכר

השיחה אמנם נקראת שיחת שכר, אך מרכיבי השכר מורכבים מהטבות פיננסיות נוספות הכוללות בין היתר: הפרשות לקרן השתלמות, פנסיה, דמי פיצויים, הפרשות לקופת גמל, בונוסים, אופציות, חופשות, תנאים נלווים, אש"ל, רכב חברה שגם הם ניתנים למיקוח. תוכלו לקרוא יותר על מה כדאי להתמקח ולדרוש בשיחת השכר במאמר הבא.

מתי?

כלל האצבע הראשון הוא לא לדבר על מספרים בשלב מוקדם מדי, קואוצ'רים למשא ומתן בעסקים רבים מאמינים "שהצד הראשון שנוקב במספר מאבד את היד העליונה".

יש לפנינו כמה סיטואציות אפשריות:

ראיון טלפוני – מטרת השאלה – "מה ציפיות השכר" היא לרוב סינון ראשוני המגיע מתקציב שיועד למשרה ומטרתו לחסוך את זמנכם ואת זמן המראיין, חשוב שהמעסיק ידע משלב מוקדם אם הוא יכול להרשות לעצמו לשכור את שירותכם. מאחר ומדובר בשלב ראשוני, יתכן ויתפסו אתכם במילה שאמרתם בראיון לפני שעשיתם את המחקר הנדרש, לכן מומלץ לנסות לסובב את השאלה אל המראיין ולהתחמק ממנה עם תשובות כמו:

·"כמה חשבתם להציע עבור המשרה?"

·"בתפקידי הקודם הרווחתי X אני מעוניין לפחות להשוואת התנאים כמשכורת התחלתית."

·"למיטב ידיעתי מקובל בשוק עם הניסיון שלי טווח משכורת של בין X ל Y."

·"הציעו לי לאחרונה משרות בטווח משכורת של בין X ל Y. "

ראיון מתקדם -אתם בראיון מתקדם והתחילו לדון איתכם על ציפיות השכר שלכם. מזל טוב! הגעתם לאחד מהשלבים הסופיים של תהליך המיון. אם המעסיק שואל את שאלת השכר משמע שיש כבר התעניינות משמעותית מצדו והוא מעוניין לשמוע מה טווח המשכורת (לא המחיר הסופי שלך). עם זאת,
לא מומלץ להמתין עם שיחת השכר לאחר ההודעה שהתקבלת לעבודה שכן המשא ומתן יכול להיות רגיש יותר ואף "לפוצץ את העסקה".

שיחת העלאת שכר לעובד ותיק- למצוא את הזמן הנכון לשיחת העלאת שכר היא אומנות מפני שהיא כוללת המון משתנים בכדי לתזמן אותה מיטבית. עם זאת זכרו, אם לא תדרשו אף אחד לא יעלה לכם את השכר מטוב ליבו.
הנוסחה לתזמון טוב, לרוב מחשבת את מצב החברה המיטבי, סיום פרויקט, עמידה ביעדים גבוהים, הרבעון החזק ביותר של החברה ואפילו רצוי להצמיד את השיחה לשיחת הביצועים, אם אין הערות לרעתכם ואתם יודעים שמרוצים מעבודתכם, תוכלו לדרוש משכורת שמשקפת את זה, בשונה משלב הראיון השתדלו לא לקבוע סכום.

גם פה חשוב לדאוג שתקבלו סכום שהוא ריאלי ומשקף מקבילים לתפקיד שלכם בחברות אחרות.

קחו בחשבון, לרוב חברה תשלם פחות למועמד שקידמה לתפקיד ולא שהחל בתפקיד מלכתחילה, התייחסו לנטייה זו בזמן שתבדקו את ממוצעי השכר.

ומה אם לא קיבלתם את העלאת השכר?

למרות שכנראה יש לנו עשרות משרות חדשות שיהיו מוכנות לשלם לכם את דרישות השכר האלו, התשובה היא: לא, זו לא תמיד סיבה להתחיל לחפש עבודה חדשה.

אין מה להרגיש פתאום לא מוערך, להתעצבן או לכעוס. אי העלאת שכר יכולות לנבוע משיקולים הכוללים את המדיניות הארגונית, מצב העסק אי רווחיות או תכנון להעלאה בשלב מאוחר יותר.

גם אם אמרו לא, אל תאמרו נואש, תוכלו להציע פתרונות עוקפים שישפרו את התנאים שלכם כמו הגדלת ימי החופשה, החזרים על הוצאות שוטפות, החזרים לנייד ועוד…

חשוב לא להיגרר בשיחה זו לקטנות ולהשאיר למעסיק לשבור את הראש עם הצורך בהעלאה.

עם כל הנאמר לעיל חשוב לזכור שהמטרה הגדולה בתהליך הראיונות והמיון היא שבסופו תגיעו אל עבודה בהייטק שתהיו מרוצים ממנה, תמלא אתכם ותרגישו שאתם מנצלים את הכישורים שלכם!
כסף ותנאים בעולם ההייטק יש כמעט בכל משרה, מקום שתהיו שבעי רצון ממנו ותיהנו להגיע אליו בכל בוקר הוא יעד חשוב לא פחות!

*Images courtesy of Jomphong,renjith krishnanand, Serge Bertasius Photography at FreeDigitalPhotos.net

מאמרים נוספים

רגע לפי שאתם עוזבים, תשלחו לנו קו"ח ואנו נדאג לכם למשרה.

    דילוג לתוכן