כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

איך נכנסים נכון לתפקיד חדש? המדריך המלא

אין דבר כזה מאה ימי חסד! אם חשבתם שסיימתם את מבחני המיון בשלב ראיונות העבודה ואתם יכולים לנוח על זרי הדפנה, תחשבו שוב וקראו כיצד לשמור על העבודה החדשה שלכם.

תומר מוסמן

יש תיאוריה (אופטימית) שבכניסה לתפקיד חדש נותנים לעובד מאה ימי חסד להבין מי נגד מי, ומה בכלל צריך לעשות. המציאות היא אחרת לחלוטין, מאה ימי החסד הם בעצם מאה ימי מבחן של בדיקת התאמת העובד החדש לחברה.
אם חשבתם שסיימתם את מבחני המיון בשלב ראיונות העבודה ואתם יכולים לנוח על זרי הדפנה, תחשבו שוב וקראו כיצד לשמור על העבודה החדשה שלכם.

הכניסה לתפקיד כבניית המיתוג המקצועי שלכם

יש להבין את חשיבות התקופה הראשונית בכניסה לתפקיד חדש. בשלושת החודשים הראשונים אתם נבחנים ע"י כל החברה; המנהלים, המגייסים ולא פחות חשוב חברי הצוות.
הכל עומד למבחן, הרושם הראשוני, אישיותכם, רצינותכם, מחויבותכם לתפקיד, התאמתכם לצוות, מקצועיותכם ומעל הכול אמינותכם. מבחנים אלו יגרמו להנהלה לקבל החלטה עד כמה ניתן לסמוך עליכם בפרויקטים עתידיים מורכבים יותר ועבודה עצמאית לחלוטין. מנגד, כשלון באחד ממבחנים אלו עלולים לגרום למסקנה שגיוסכם לתפקיד הייתה החלטה שגויה ויש צורך לחזור לחפש מועמדים מתאימים יותר.

שלב א' – לפני תחילת העבודה בפועל

המבחן האמיתי מתחיל עכשיו. למדו מניסיון העבר

אתם מגיעים לעבודה החדשה כטאבולה ראסה, דף חלק שאתם יכולים לעצב כרצונכם. העבודה החדשה היא הזדמנות ללמוד מטעויות העבר ולשנות גישה.
עשו בדק בית ונתחו מה היו החולשות שלכם במקומות העבודה הקודמים, אם פוטרתם, אם החלפתם מקומות רבים בשנים האחרונות או אם עזבתם מרצון ולא הייתם מרוצים זה לא משנה מכיוון שכולנו טועים, החוכמה היא ללמוד מהטעויות שלנו ולא לחזור עליהן שוב.

שינוי תפיסתי בחזרה לעבודה

אין שני מקומות עבודה זהים, לכל חברה תרבות ארגונית שונה. החל מהאתיקה הארגונית, דרכי ניהול הזמן, הדיווח ודרכי העבודה על כל משימה. היו מוכנים לשינויים, במיוחד אם הגעתם מתקופה ארוכה בתפקיד קודם.

אם התחלתם את התפקיד לאחר זמן ארוך כפרילנסרים, עצמאיים או מאבטלה סביר להניח שהתרגלתם לחיים אף פחות שגרתיים ושכחתם תרבות וסדר יום ארגוני מה הוא.
חשוב להבין שלא רק את הראש צריך להחזיר לשגרה אלא גם את הגוף. וזה אומר להכניס קצת יותר ארגון לחיים, נצלו את הזמן האחרון בבית מרגע ההודעה על קבלה לעבודה בכדי להכין את שגרת היום העתידית שלכם, לקום מוקדם יותר ולהרגיל את הגוף לשעות העבודה.

ארגנו את עצמכם גם מבחינה נפשית ונצלו את התקופה האחרונה לסגירת הקצוות הפתוחים וכל אותן "משימות בית" שעדיין מונחות על שולחנכם. כל זאת, בכדי שתוכלו להגיע לעבודה החדשה בראש נקי.

אספו מראש מידע על מקום העבודה

ככל שתצמצמו את אי הודאות בתפקיד החדש כך קליטתכם בארגון ובתפקיד תהיה חלקה יותר. חלק מהפרטים תוכלו לברר לפני תחילת התפקיד מאתר החברה, מהעמודים ברשתות החברתיות, מחברת ההשמה ששלחה אתכם וממכרים שלכם שכבר עובדים בארגון.

הסירו אבק– לאחר ראיון העבודה המקצועי ודאי דיברתם על שפות התכנות או התוכנות המרכזיות שתעבדו עליהם. אם לא עבדתם עליהם זמן מה או בכלל, נצלו את הימים האחרונים בבית בכדי ללמוד לבד, לתרגל ולהיזכר בנקודות החשובות.

לוגיסטיקה – אתם לא רוצים ליצור רושם של מאחרים כבר ביום הראשון, בררו איך מגיעים? גם אם הייתם במספר ראיונות עבודה במקום זכרו שהגעה בשעות העומס לוקחת יותר זמן בין אם זה ברכב או בתחבורה ציבורית. קחו מראש טווח בטחון ותתאמו לפני האם יש חנייה – של מקום העבודה או בתשלום. לרוב גם אם יש חנייה במקום העבודה ייקח מספר ימים עד שתקבלו מקום קבוע.

שלב ב' – הימים הראשונים בעבודה

תאמו ציפיות

אם מתוכננת תקופת הכשרה, מה אורכה? אם אין – רוב הסיכויים שידחפו אתכם מייד למים העמוקים ולכן עליכם להתאמץ אף יותר בכדי להדביק את הקצב הנדרש ולהראות תוצאות.

סידרו לכם חפיפה מסודרת? הצמידו לכם חונך/ת מנוסה? מעולה! אל תיקחו את זה כמובן מאליו, הליווי הזה יקל מאוד על השתלבותכם בארגון. תוכלו ללמוד מהחונך/ת על ההתנהלות הפורמאלית בארגון ואף יותר מכך – על ההתנהלות הבלתי פורמאלית במישור המקצועי והבינאישי לדוגמת: מהי המדיניות באשר ליציאה לארוחת צהריים, הפסקות סיגריה, שיחות אישיות וכו'?

איך להתנהג עם הצוות החדש?

נסו להשתלב בתפקיד החדש– אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת. עם זאת, בלעו את האגו וקבלו את ההערות שנותנים לכם בתחילת הדרך כהדרכה ולא כביקורת אישית.
עשו מאמץ ליצור חברויות ולהכיר לעומק את הסובבים. הזמינו את החברים החדשים לעבודה לארוחת צהריים או להפסקת קפה. קחו חלק באירועים חברתיים מחוץ לשעות העבודה ובקיצור תנסו להפוך להיות אחד מהחבר'ה. ביקורת העמיתים לעבודה מקבלת נפח מאוד מרכזי בהערכת העובד.

בשיחות עם חברים לעבודה, נסו לחייך כמה שיותר למרות הקושי שבהתחלה והקפידו להימנע משיחות שליליות על מקום העבודה החדש והישן, אוזניים לכותל.

מה סגנון הלבוש המקובל במקום העבודה –אתם לא רוצים להיות Over Dressed וגם לא Dressed .Under בדקו ברשתות החברתיות תמונות מההווי המשרדי (תמונות מפורים לא נחשבות) והתאימו את עצמכם במידת האפשר לסגנון המקובל במקום.

אל תמשכו אש– גם אם מקום העבודה שלכם מאוד גמיש בענייני שעות העבודה והחופשים, לרוב מנהלים לא אוהבים לראות עובדים חדשים ש"מרשים לעצמם יותר מדי" תשתדלו להסתכל על תרבות השעות במשרד ולהיות כחלק מהנורמה. גם אם כל המשרד מגיע במכנסיים קצרים וכפכפים אתם עדיין בונים את המותג שלכם, ויש מנהלים הרואים הופעה לא מסדרת כזלזול במקום העבודה.

מאוד חשוב גם לכבד את זמן הסובבים אתכם, הגיעו בזמן לישיבות, פגישות וליום העבודה. כך תשדרו מקצועיות ודקדקנות.

חפיפה – הנקודות החשובות ביותר

הכנו עבורכם רשימת מכולת של הפרטים הראשונים שאתם חייבים לכסות בכניסתכם לתפקיד החדש.

  • פרטים טכניים- הרשאות, כרטיס עובד, תן ביס\סיבוס\קופוןפון, כרטיסי ביקור, כרטיסי ביקור, חניה, סביבת עבודה מאובזרת וחוסרים (תוכנות, פערים פיזיים, הרשאות וכ'ו…)
  • מה התוצר\ השירות של החברה? – הבנה מעמיקה לרבות כלל המוצרים \השירותים בארגון. ככל שתבינו מהר ומראש חלק זה, תוכלו להיכנס לתפקיד בקלות רבה יותר.
  • ייעוד המחלקה והתפקיד– חשיבות לארגון, יעדים, תפקיד חברי הצוות, יעדים וציפיות ההנהלה
  • מי הם חברי הצוות?– ברמה האישית והמקצועית. מה תפקידו של כל אחד מהם ואיזה שפה משותפת יש עם כל אחד.
  • תהליכי עבודה בחברה– מה תהליכי העבודה בצוות? למי מדווחים, למי פונים בשאלות, מי כפוף למי?
  • תוכנית העבודה הנוכחית– על איזה פרויקטים עובדים? מה על הפרק, מה סטטוס הפרויקט, מה הם היעדים ומה הדחיפויות.

לא יודע? תשאל!

אף אחד לא מצפה מכם לדעת הכול מיד, לכן, אל תהססו לשאול שאלות ורשמו במסודר את התשובות לכל שאלותיכם- זו לא בושה ויתרה מזו כאשר אתם שואלים שאלות – הדבר מצביע על עניין, רצינות ועלול למנוע טעויות עתידיות.
מצד שני, תנסו לפתור את הבעיות שלכם לבד! גייסו אתכם לתפקיד בכדי להקל על עבודת הצוות ולא להעמיס ולייצר עבודה נוספת על חבריכם. יתרה מזו, יותר מדי שאלות עלול להתפרש על ידי העובדים האחרים כאילו אתם לא העיפרון החד בקלמר וזה בוודאי לא הרושם שאתם רוצים להשאיר.

ניהול מאמצים נכונים

להשקיע יותר בהתחלה זה מבורך, גם אם זה אומר קצת יותר מהחברים למשרד. עם זאת, אם תהיו זמינים 24/7 תישארו בעבודה 12 שעות ביום ותתנו ישר את ה120% שלכם המנהלים עלולים לקבל זאת כמובן מאליו. ובמקום להעריך את האקסטרה שאתם עושים יקבלו זאת כעובדה קיימת של התפוקה שלכם. ברגעי לחץ עלולים להעמיס עליכם עבודה נוספת שאותה כבר לא תצליחו להכיל.

אל תרוץ לפני שלמדת ללכת

אחת הטעויות הנפוצות ביותר של עובדים חדשים היא הבאת רעיונות גדולים ו"מקוריים" או להתחיל בגדול עם פרויקטים ארוכי טווח שייקחו זמן רב לראות את תוצאותיהם. פרויקטים אלו לרוב מייצרים הוצאות נוספות לארגון בלי להראות את ההחזר על ההשקעה הנובעת מהפרויקט, ויוצרים תסכולים ומירמורים על היכולות המקצועיות שלכם. לפני שאתם עושים את השינויים הגדולים תתחילו בהצלחות קטנות. כך תתחילו לצבור ניסיון ולבנות שם המוכיח את המקצועיות שלכם ומבסס את מקומכם בארגון כביצועיסטים.

בדיוק מאותה הסיבה, גם אם תחוו בארגון החדש תופעות שיצרמו לכם כגון חוסר יעילות, התייחסות שאינה הולמת ללקוחות וכו' – השבועות הראשונים זה לא הזמן להציע הצעות ייעול וביקורת. אתם לא רוצים ליצור אנטגוניזם עם חברי הצוות או המנהלים.
בתחילת הדרך אתם עדיין לא רואים את התמונה הגדולה ולא מודעים לרגישויות והמורכבויות הפורמאליות והבלתי פורמאליות שנמצאות בארגון.

שלב ג' – לאחר 3 חודשים

אחרי שלושת החודשים הראשונים, אתם מבינים כבר איפה אתם; מי נגד מי, מי הנפשות הפועלות, האינטריגות הקטנות, הפוליטיקה המשרדית אבל בעיקר; האם אתם מרוצים והתפקיד שאתם מבצעים הוא מה שחתמתם עליו ומה שציפיתם לו.
מומלץ לעשות סיכום עצמי של ההישגים שלכם בחברה עד כה, ולראות אם אתם באמת מבינים לחלוטין את התפקיד, האם יש עדיין פערים, האם המקום עונה על דרישותיכם? זאת בכדי לקבל החלטה מושכלת ולהיות רגועים יותר.

פרט להחלטה אישית ומקצועית מומלץ לעשות את הסיכום הזה עם המנהל הישיר כדי להבין את ההתרשמות מכם. חשוב להדגיש, זוהי שיחת הערכה, לא שיחת העלאת שכר וגם אם אתם מרגישים שממש מגיע לכם, המתינו שהמעסיק יציע זאת או שתמתינו למינימום של חצי שנה בתפקיד (לרוב לא יאשרו העלאת שכר מתחת לשנה) העלאת דרישת שכר מוקדם מדי יכולה להראות למעסיק כחוסר יציבות שלכם ואף חמדנות.

לסיכום, כניסה לתפקיד חדש דורשת השקעה רבה. תהליך הלמידה והשינוי התפיסתי במעבר מארגון אחר, מעצמאות או מאבטלה יוצרים אתגרים המכריחים את העובד החדש לתת מעצמו והרבה! לכן, אל תזלזלו, הגיעו עם ראש פתוח וחיוך לעבודה החדשה. וזכרו: למרות כל הקשיים, אתם נבחרתם מכל המועמדים לעבודה הזאת, כל מה שנשאר לכם זה רק לשמור עליה.

מאמרים נוספים

חיפוש עבודה בהייטק

חיפוש עבודה בתחום ההייטק שונה במקצת מחיפוש עבודה בתחומים אחרים. מדובר בשוק אטרקטיבי ותחרותי המציע מגוון תפקידים ברמות בכירות שונות ודורש תואר אקדמי אחד ממוקד לפחות עם
קרא עוד »
דילוג לתוכן