כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

איך מתכוננים לראיון עבודה?

תומר מוסמן // אז שלחתם אלינו קורות חיים והתייעצתם עם מומחיות הגיוס שלנו לגבי השלב הבא בקריירה שלכם. אח"כ מאחורי הקלעים ביררנו לאיזו מאלפי המשרות שיש לנו כרגע אתם מתאימים, קורות החיים שלכם נשלחו לחברות ומהר מהצפוי התקשרו לתאם אתכם ראיונות! אוקיי, אז מה עכשיו?

החלטנו לתת לכם את הטיפים החשובים ביותר בכדי שתוכלו להגיע אל ראיון העבודה הכי מוכנים שאפשר, וגם כמובן לעבור אותו!
ההכנה לראיון עבודה נחלקת לשלושה חלקים: הכרת החברה, הכרת התפקיד והכנה עצמית לראיון העבודה.

הכרת החברה
ראיון העבודה הוא דו צדדי, אתם בוחרים את מקום העבודה לא פחות ממקום העבודה שבוחר אתכם. לכן, חשוב להבין לאן אתם נכנסים, והאם מקום העבודה מתאים לכם לפי מספר קריטריונים:

גודל וסוג החברה – האם החברה היא קונצרן גלובלי ממשלתית מקומית חברת מוצר או פרויקטים סטארט אפ מבוסס או בהקמה?
לכל אחת מהחלופות יש יתרונות וחסרונות משלה. דרכי העבודה בכל אחת מסוגי החברות הללו לא מתאימה לכולם. תוכלו לקרוא בהרחבה על נושא זה במאמר שלנו "האם עדיף לעבוד בחברה ישראלית או בחברה גלובלית? " בקישור הזה .

המוצר – מה המוצרים של החברה, באיזה תחומים החברה עוסקת והאם יש ביקוש לתחומים אלו כיום? לאיזה פרויקט בחברה אתם מועמדים להיכנס? האם תוכלו למצות את יכולותיכם בתפקיד זה? מה היא סביבת הפיתוח ושפות הפיתוח שמשתמשים בחברה? האם אתם רואים את התפקיד הנוכחי כהתקדמות בטכנולוגיות ובקריירה שלכם? האם תלמדו דברים חדשים או האם אתם צריכים ללמוד משהו כדי ליישר קו לקראת ראיון העבודה?

אם מדובר באפליקציה או מוצר אינטרנטי מומלץ להוריד את האפליקציה ו "לשחק" ולהבין את חווית המשתמש. תחשבו מה הייתם יכולים לשפר בה.
בדקו מי המתחרים של החברה, ומה הם עושים אחרת.
בנוסף, בדקו מה החברה מקדמת ברגעים אלו ברשתות החברתיות ובאתר, מה הפיצ'רים המרכזיים של המוצר, או איזה מוצרים וחטיבות יש לה.

הפרטים האישיים- מי מקימי החברה? כמה זמן קיימת? מה ההיסטוריה של החברה? האם התרחבה נרכשה התמזגה לאחרונה? מה המבנה הארגוני של החברה (אם מדובר בחברה גדולה) ואם כן לאיזה חלק אתם מתראיינים? אם מדובר בסטארט אפ, מתי היה סבב הגיוס האחרון ומה יציבות החברה?

את כל המידע ה"יבש" הזה תוכלו למצוא לרוב ברחבי האינטרנט: באתר החברה, בעמוד הורדת האפליקציה, בעמודי ה- Facebookוה-LinkedIn של החברה ובערוצי החדשות הכלכליים והטכנולוגים, מאוד חשוב לבדוק מה החדשות בחברה; מה הם מקדמים ברגעים אלו, מה היו האירועים האחרונים שהשתתפה בהם, איך נראים הצוות והמשרדים. תוכלו לגלות גם קצת יותר על סביבת העבודה עצמה (לדוגמא האם מדובר במשרדים  open space  וכד'..) איך נהוג להתלבש בחברה, ואולי אפילו תזהו בתמונות מישהו שלא ידעתם שעובד שם…

בדקו עם עובדי החברה– שוק ההייטק הוא קטן ומקושר. נסו לבדוק אם אתם מכירים מישהו שעובד בחברה שאתם מועמדים אליה, או חבר של חבר, ונסו דרכם להבין "מה באמת קורה בחברה". למשל מה האווירה במשרדים, האם הארגון היררכי ושמרני או צעיר ופתוח, מה הם שעות העבודה האמתיות של החברה ועוד. חשוב לציין שאתם מועמדים למשרה שם. אם העובד אותו אתם שואלים אינו קרוב אליכם שאלה פרטנית לגבי תנאי העבודה יכולה להשמע כ"חצופה" מדי .

בדקו מי יראיין אתכם –חשוב מאוד להבין מי הולך לראיין אתכם בראיון, אם מדובר בפונקציית ה HR בארגון סביר להניח שהריאיון יתמקד בפאן אישיותי, אם מדובר במנהל המקצועי לרוב סביר להניח שהראיון יהיה פרקטי ויתמקד במבחנים. בררו על המראיינים שלכם ברשתות החברתיות כפי שהם בדקו עליכם, היכנסו לפרופיל ה-LinkedIn שלהם תראו מה הרקע שלהם, תוכלו אפילו לשבור את הקרח עם משחק "מכיר את..?" לעתים רבות נשאלת השאלה, מה אתם יודעים עלינו? בראיונות עבודה, אם בדקתם את כל הפרטים הראשוניים הללו תוכלו להראות מוטיבציה רבה לעבוד בחברה ושבאמת עשיתם שיעורי בית רציניים.

הכרת התפקיד

מאוד חשוב להבין לאיזה תפקיד בדיוק אתם מיועדים… ולא, מפתחת תוכנה זה לא ממוקד מספיק. מה הן דרישות התפקיד? עם אלו טכנולוגיות עובדים בחברה? עם אלו תוכנות? מה היא סביבת הפיתוח? לאחר שתבררו את התשובות לכל השאלות הללו בדקו האם אתם צריכים להסיר אבק ולעשות חזרה קצרה על התחומים הללו. לדוגמא, אם בתפקיד האחרון פיתחתם ב Backend ואתם מועמדים לתפקיד Full Stack כדאי להיזכר לקראת הריאיון קצת בקידוד בJavaScript ו CSS.

שאלות מקצועיות בראיון העבודה

השאלות בראיון המקצועי לרוב יתחלקו לשאלות בשיחה פתוחה ולמבחן בכתב מול מחשב ( משתנה לפי תפקיד וחברה).

השאלות הפתוחות– לרוב יהיו כחלק ממעבר על הניסיון המקצועי שלכם ובדיקת התאמה ודמיון בין התפקידים הקודמים שלכם לפוזיציה הנוכחית. בין היתר יוכלו לבחון את הידע שלכם לגבי מינוח כזה ואחר בכדי לבחון את רמת הידע הראשונית עוד לפני הבחינה. אך עיקר השאלות שישאלו אתכם חוזרות במרבית ראיונות העבודה. קראו איך מתמודדים עם השאלות הקשות בראיון עבודה? במאמר הזה.

מבחן –(בכתב, מול מחשב או בעל פה) משתנה מחברה לחברה. יתכן ויתנו לכם לענות מתוך הזיכרון בלבד ולעומת זאת יתכן ותתבקשו להראות את דרך מציאת התשובה, למשל אם אתם משתמשים ב- Google ב Github  ,Stack Overflow או האם אתם מתכוונים לשאול את המראיין ולהתייעץ אתו בקו הפתרון שלכם או לא. חשוב לציין, מעטים המועמדים שמוציאים ציון 100 במבחני ראיון העבודה או שמסיימים אותם מתחת לזמן הקצוב. גם אם נתקעתם בשאלה, נסו לשקף למראיין את קו המחשבה שלכם לפתרון. יתכן וזה יהיה טוב כמו הפתרון המלא. דרך טובה להתכונן לחלק המקצועי הוא להיכנס לאחד (או יותר) מהאתרים שאוספים שאלות מראיונות עבודה ולבדוק אם יש שם "חידות" ממקום העבודה אליהם אתם מתראיינים. גם אם אין, וגם אם השאלה לא עדכנית זה עדיין יכול לשמש כהכנה ראשונית לא רעה.

מאגרי שאלות מראיונות עבודה:

· Jobhunt – מאגר שאלות מראיונות לפי חברה.

·  TheWorker– מאגר שאלות מראיונות עבודה . – (יש לציין שהם מקנים את הצפייה בפרטים בתמורה להזנת השכר בתפקיד האחרון, חוות דעת על חברה או הוספת שאלה מראיון עבודה).

· BeTheOne – מאגר שאלות ותשובות מראיונות עבודה

יש לציין שמאחר ומדובר באתרים חיצוניים ופורומים אנחנו לא מתחייבים לאמיתות התשובות או לאמינות המקור.

הכינו שאלות לראיון העבודה – למרות שראיון העבודה מובל על ידי המראיין זוהי הזדמנות לבדיקה האם החברה מתאימה לכם. בנוסף, העלאת שאלות מצד המועמד בראיון העבודה מצביעה על מוטיבציה גבוהה, "הגדלת ראש" ואסרטיביות. קראו יותר על הנושא במאמר "מה צריך לשאול בראיון עבודה?" בלינק הזה.

הכנה עצמית לראיון העבודה

חשוב להכין גם את עצמכם לראיון העבודה, לדעת להציג את עצמכם בבהירות, בכנות, ביושר. ולשקף בצורה הטובה ביותר את מה שרשום בקורות החיים שמונחים על שולחן המראיין. אם יש "חורים" או נקודות שמעלות שאלות בקורות החיים שלכם הכינו תשובות מראש ומצאו דרך כיצד להציג אותם באופן חיובי.

מה הרושם הראשוני שאתם הולכים להשאיר על המראיינים? בכדי לנצל לטובתכם את הדקות הראשונות בראיון העבודה וליצור רושם חיובי קראו את המאמר "החוש האישי לרושם ראשוני" בלינק הזה. אם עבר הרבה זמן מאז הריאיון האחרון שלכם או שאתם מתמודדים למשרת ג'וניור מומלץ להיזכר "איך להתנהג בראיון עבודה" במאמר הזה.

חשוב לציין שלמרות כל ההכנה שעשיתם לראיון, תנו למראיין להוביל!
לא משנה אם אתם מבוגרים מהמראיין, או שנראה לכם שאתם הרבה יותר מנוסים ממנו, וגם אם ראיינתם עשרות אנשים, זה לא משנה, הפעם אתם בצד השני ואל תשכחו את זה! כבדו את הסיטואציה ואת מי שיושב מולכם ותנו לו להתקדם בקצב שהוא מכתיב.

מומלץ להכין ממליצים– כבר לקראת ראיון העבודה תהיו מוכנים לשלב הבא, הכינו מראש כבר רשימת ממליצים, תאמו איתם מראש ובדקו שיש להם נכונות להמליץ עליכם. תוכלו לדעת את מי לבחור כממליץ במאמר "המדריך המלא לבחירת ממליצים" בלינק הזה.

אם תתכוננו נכון לראיון העבודה תגדילו משמעותית את סיכוייכם להתקבל לעבודה!
ואם יש לכם שאלות נוספות? אתם מוזמנים ליצור קשר עם מנהלות הגיוס שלנו ולהתייעץ אישית איתן. בהצלחה!

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן