כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

איך לבקש העלאת שכר?

סוף השנה מתקרב וזה הזמן להביט לעבר דיון השכר לשנת 2017.

תומר מוסמן

סוף השנה מתקרב וזה הזמן להביט לעבר דיון השכר לשנת 2017.

לפני שנתחיל לדבר על איך לבקש העלאת שכר וכל הדקויות שבעניין, חשוב להבין. העלאת שכר תקבלו כי הוכחתם שאתם שווים את העלאת השכר הזו. כל סיבה אחרת שלא עונה על הסעיף הזה, סיכוייה להישלל גבוהים מאוד. ולכן אם סיימתם פרויקטים במחצית הזמן שדרשו מכם, אתם משאירים אבק ליעדים שלכם, צברתם ותק משמעותי או במילים אחרות, הוכחתם את השווי שלכם לארגון בו אתם עובדים. אז למה שלא תתוגמלו על זה בהתאם?

כמה לבקש?

קצת לפני שאתם צועדים  במרץ אל המנכ"ל ודורשים עוד כסף בקולי קולות, תעצרו, תנשמו וכנסו לסקרי השכר המדוייקים שלנו ובדקו: כמה נהוג לשלם עבור המקצוע שלכם כיום בלינק הזה. מזהירים אתכם, לאור עליות הביקושים השכר עלה משמעותית ורוב הסיכויים שתמצאו שם שאתם מרוויחים הרבה פחות משווי השוק שלכם. לסקר השכר המלא.

אחרי שראיתם שמגיע לכם יותר, בדקו עם קולגות בעלי תפקידים זהים לשלכם וראו האם הם מתוגמלים יותר או פחות מכם. חשוב מאוד לציין, את הבדיקה תשאירו אצלכם כבנצ'מרק ולעולם אל תכניסו את המידע על קולגות לשיחת השכר. (מספיק שהרקע שלהם שונה משלכם והם באים עם ניסיון רב יותר, כדי שזאת כבר לא תהיה השוואה שווה).

העלאת השכר לרוב תהיה העלאה ריאלית, כלומר בין 5%-12% מחבילת השכר שלכם ( ש12% הוא קיצון) כל מספר מעל לזה סביר להניח שאפילו לא יישקל ע"י ההנהלה.

מתי לבקש?

Timing זה הכל בחיים, בדקו מה נהוג אצלכם בארגון, האם יש שיחות שכר בתקופה קבועה? האם מוגדר בחוזה העבודה שלכם תאריך לשיחת שכר? האם נהוג שלאחר ותק מסוים עושים הערכת שכר? אם כן, תתאזרו בסבלנות והמתינו לתאריך זה.

אם לא, מומלץ לקבוע את שיחת השכר במקביל ל"תקופה טובה" של הארגון לדוגמת: פרסום דוחות רבעוניים מוצלחים, סגירת עסקה עם לקוח חשוב, סיום פרויקט גדול וכו' או הצלחות אישיות;לאחר מכתבי הערכה מהבוס, עמידה יתרה בזמנים\ יעדים, פתרון בעיות מורכבות, הגדלת ראש מעל ומעבר וכיו'ב. (על בניית המיתוג האישי ועבודת ההכנה לפגישה נרחיב אחרי זה, סבבה?)

וגם לצד השני, אם החברה לא במצב מדהים, רוב הסיכויים שלא תקבלו העלאת שכר או שתקבלו העלאת שכר מינורית רק כדי "לסתום לכם את הפה" ולא אתם ולא ההנהלה תצאו מזה מרוצים…
במקרה הגרוע יותר, אתם עלולים ללחוץ על ההנהלה להעלאה שהם לא יכולים באמת לעמוד בה ויקבלו אותה רק בכדי לשמר אתכם, מקרה זה ישחק לרעתכם בטווח הארוך וייזכר טוב טוב בספר השחור של הבוס.

שיחת שכר היא לא בדרך אגב, לא שיחת מסדרון ולא על בירה אחרי העבודה, תאמו עם המנהל זמן מוגדר ל"שיחה אישית" (מומלץ לא לציין מראש שאתם רוצים לעשות שיחת שכר) בכדי שהמנהל יתרכז רק בך, יפנה את הזמן ואת תשומת הלב רק לזה.

איך להתכונן?

בנצ'מרק כבר עשיתם, אז אתם יודעים כמה לדרוש, נכון? יופי. השלב הבא הוא הגישה ולהבין מה לא לעשות.

ראשית, מאוד חשוב לעשות עבודת הכנה להעלאת השכר. זה שאתם יודעים שאתם טובים זה לא מספיק, צריך לשדר החוצה ובעיקר למנהלים שלכם ומקבלי ההחלטות שאתם "שווים לחברה" לכן תדאגו שידעו באופן שוטף ובמיוחד לקראת שיחת השכר, על ההצלחות שלכם, דברים שיזמתם, משימות שהתווספו אליכם וביצעתם אותם בהצלחה, מטלות שעשיתם מעבר למצופה וכדומה. תבינו שעל עשיית העבודה הנוכחית שלכם אתם מקבלים משכורת… אם תרצו לקבל יותר תצטרכו להוכיח שנתתם מעצמכם יותר או שאתם שווים יותר.

איך להתנהג בשיחת השכר?

ראשית חשוב להבין, יש סיבה שזה נקרא "שיחת שכר" או "דיון שכר" ולא דרישת שכר. מדובר על שיחה עם היזון חוזר אשר כל הצדדים רוצים לצאת ממנה מאושרים. לכן, חשוב מאוד לבוא בגישה חיובית ולא בגישה מאיימת.
בהמשך ישיר לזה, אל תציבו אולטימטומים, הסבירו את העובדות בצורה עניינית ולא משוויצה, ולאחר מכן, תעבירו את הכדור לידי המנהלים. אל תשתמשו בניסוחים דוחקים לפינה כמו "מגיע לי העלאת שכר" אלא "תשקלו להשוות את התנאים שלי לשווי השוק שלי כיום."

עם כל הנימוס האנגלי שציינתי בפסקה זו, חשוב להגיע עם גישה החלטית ולא להגיע ממקום של גישה מתנצלת.

באותו עניין, כל סיבה שתעלו לגבי מדוע אתם רוצים שישקלו העלאת שכר צריכה להיות קשורה לעבודה והתפוקה שלכם, לא צריכה לעניין את הארגון.
אם עברתם דירה, המשכנתא לוחצת, יוקר המחייה, או יש לכם הוצאות מפתיעות זה לא נעים, אבל אתם לא מתמודדים לכוכב נולד. הסיפור המרגש שלכם לא יעזור פה ועלול אפילו להיחשב כסחטנות רגשית ובכיינות.

ומה אם התשובה היא "לא"?

זה שביקשתם זה לא אומר שתקבלו, מצד שני, אם לא תבקשו זה 100% אומר שלא תקבלו.

נסו להבחין האם התשובה היא "לא" או "לא עכשיו", לכן נושא מועד בקשת העלאת השכר הוא משמעותי ביותר וקיבל פסקה שלמה משלו. אם אכן התשובה היא לא עכשיו, בניתם את הקרקע לשיחת השכר הבאה שיתכן שאף ההנהלה תיזום –  WIN.

אם התשובה היא שלילית, שאלו לסיבה, והכינו תשובות מראש לכל התנגדות ואיך ניתן בכל זאת להפוך את ה"לא" ל"כן".

זה יכול להתבטא לא רק בכסף, אלא בשווי כסף, לרבות; העלאת מספר ימי חופשה, תכנית יעדים, הגדלת חבילת האופציות, הטבות בסגנון של קורס מקצועי או אפילו במקרים נדירים הורדה של שעות העבודה באותו השכר.

לסיכום, קצת אומץ ועבודת הכנה מוצלחת יכולה לשפר את התנאים שלכם, ולעתים גם משמעותית. אך לא כל שיחת שכר נגמרת כפי שציפיתם.
לעתים, שלילה יכולה לגרום לתסכול רב, שמוריד את החשק מהעבודה, שכן, עובדים רבים רואים זאת כחוסר הערכה של הארגון ליכולות שלהם, אם אתם מרגישים שלא מעריכים את הנוכחות שלכם אתם מוזמנים לשלוח אלינו קו"ח, שיעריכו את חסרונכם.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן