כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

איך כותבים קורות חיים בהייטק?

כל הכלים העדכניים ביותר לכתיבת קורות חיים אטרקטיביים שיראו היטב את היכולות שלכם למעסיק הפוטנציאלי.

תומר מוסמן

קורות החיים הם כרטיס הכניסה שלכם לעבודה הבאה. עם זאת, גם אם אתם מובילים טכנולוגיים ובעלי ידע בלתי נגמר בתחומכם, עדיין קיים סיכוי גדול שתשבו זמן רב בבית או במקום העבודה הנוכחי שלכם אם מסמך קורות החיים שלכם לא "מוכר" אתכם מספיק טוב.
במאמר הזה ניתן לכם את הכלים העדכניים כדי שתוכלו לכתוב קורות חיים אטרקטיביים שיראו היטב את היכולות שלכם למעסיק פוטנציאלי.

קורות חיים בעברית או באנגלית?

בכל מקרה מומלץ שיהיו לכם 2 גרסאות של קורות החיים, בעברית ובאנגלית. רוב מקומות העבודה מדגישים איזה הם היו רוצים לקבל, כבדו את בקשתם.
לרוב בחברות גלובליות או חברות שהדרישה בהן היא לאנגלית ברמת שפת אם, יעדיפו לקבל את הגרסא האנגלית.

עם זאת, לישראלים רבים גרסת קורות החיים באנגלית עלולה להוות מכשול משמעותי ממספר סיבות:

  • גם אם אתם דוברי אנגלית ברמת שפת אם, רוב העובדים והעובדות במחלקות הגיוס בארץ אינם כאלה, וההתמקדות בקורות חיים באנגלית יקשו עליהם (תזכורת, ככל שתעשו למגייסים עבודה קלה יותר כך הסיכוי שלכם להתקבל יגדל).
  • מילות מפתח – שפות תכנות, תוכנות וחברות בעלי ערך מותגי אשר מופיעות באנגלית בתוך הטקסט בעברית ישר קופצות לעין בקריאה בעברית. בגרסא האנגלית האפקט הזה לא מתקיים.
  • תרגום מילולי – יש ביטויים רבים שאין להם הקבלה ישירה באנגלית ותרגום לא מקצועי עלול ליצור שגיאות בתרגום ישיר וטעויות תחביר מביכות.

תעויוט כטיב ,"וניקוד;!/

"58% מכל קורות החיים שמקבלת החברה "נזרקים לפח" בגלל שגיאות כתיב" כך טוען לזלו בוק, מנהל כוח אדם ב- Google. מומלץ לערוך את קורות החיים מהתחלה ועד הסוף עם זכוכית מגדלת ולאחר שאתם בטוחים שאין שום טעות תנו אותם לבדיקה ועריכה שנייה של חברים.

מספר גרסאות לקורות החיים

פרט לגרסא בעברית ואנגלית, למועמדים אשר לא מחפשים משרות ממוקדות מאוד (למשל פיתוח בשפות ספציפיות) אלא מחפשים טווח רחב יותר של משרות, מומלץ להכין מספר גרסאות של קורות החיים. כל אחת מהן צריכה להדגיש את הכישורים העונים בצורה הטובה ביותר על דרישות המשרה המבוקשת. תוכלו לעשות עבודה הפוכה ולערוך את קורות החיים שלכם לפי הדרישות הבולטות במשרות הקיימות באתרי הדרושים והרשתות החברתיות, ולהתאים את הנסיון המקצועי שלכם לפי אותם דרישות.

עם זאת, שימוש לא נכון בשיטה זו יכולה לייצר בעיות רבות, שכן אותו מעסיק יכול לקבל מספר גרסאות של קורות חיים מאותו מועמד או שגרסת קורות חיים מצוינת לא מתאימה למה שפרסמתם ברשתות החברתיות (למשל פרופיל הLinkedIn שלכם). מקרים כאלו עלולים להתפרש על ידי המעסיק כחוסר אמינות או שקר.

אורך, מראה וסדר

למרות כל ההשקעה שלכם, על קורות חיים המגייסים משקיעים בין 8 שניות ל30 שניות.(תלוי ברמת המקצועיות שלהם, העומס וכמובן עד כמה קורות החיים שכתבתם משכנעים ומתאימים להיצע המשרות הנוכחי).
אתם רוצים שקורות החיים שלכם ידגישו את הדברים החשובים ביותר לכם ושיהיה הכי קל למצוא את הנקודות החשובות למעסיק שהם לרוב: ניסיון תעסוקתי, השכלה, סוג המוצר בחברות בהם עבדתם, משך זמן בתפקידים, תוכנות, סביבות עבודה, ושירות צבאי/לאומי (רק אם הוא היה בתחום העיסוק שלכם) לכן שמירה על סדר, עיצוב נקי ופסקאות נוחות לקריאה מומלצות בחום.

ננפץ את המיתוס שקורות החיים צריכים להיות במבנה מקורי צעקני ושובר את הנורמה. להיפך, המבנה האחיד הזה מסייע למגייסות ומערכות קליטת קורות חיים אוטומטיות לדעת איפה מופיע כל חלק ומסייעת למיון קורות החיים שלכם בכדי להבין מי אתם ומה יש למגייסים להציע לכם. את האמנות והמקוריות תוכלו לשמור לתחומים אחרים.

מאחר ומוקדש כל כך מעט זמן לקורות החיים שלכם כדאי לרכז את כולם בדף אחד. אם אתם עם 15 שנות ניסיון בתחום שלכם ורק לרשום את התפתחות התפקידים שלכם תופס לכם את כל הדף הראשון אין בעיה לחרוג לשני דפים, אבל אם תוכלו להימנע מזה- מומלץ בחום.

מכתב מקדים

למרות מגמה עולה בשנים האחרונות והמלצות לכתוב "סיכום קורות חיים" כמכתב מקדים. אנשי HR מקצועיים לרוב לא יתייחסו אליו ויגיעו לקרוא ישירות את קורות החיים שלכם ומשם ימצאו לבד את הפרטים החשובים. לכן, לרוב מומלץ לוותר על המכתב לטובת הרחבה במקומות אחרים.

המקרים בהם כן מומלץ להוסיף מכתב מקדים הם: כשמדובר בהסבה מקצועית, ציון חיפוש סוגי משרות רחב, הדגשת כישורים מאוד ספציפיים, מגבלות כגון העתקת מיקום מגורים בקשה לשמירת דיסקרטיות, או שאתם סטודנטים/בוגרי תואר טריים הרוצים לציין את הערך המוסף וצריכים למלא את קורות החיים בתוכן רלוונטי ומשכנע עם קצת יותר נפח. שכן פרטי התקשרות, תואר ועבודות סטודנטיאליות לא תופסות דף מלא ולא משדרות את הרצינות שהייתם רוצים להעביר.

מפחדים שיש לכם טעויות נוספות בקורות החיים? קראו על 12 הטעויות הגדולות ביותר בקורות החיים שלכם במאמר הזה.

מה כל קורות חיים חייבים להכיל

כל קורות חיים חייבים להכיל במינימום: פרטים אישיים, פרטי התקשרות מלאים (מיל חובה), השכלה, ניסיון תעסוקתי, שירות צבאי/לאומי, פרטי הצטיינות אם קיימים. לפי הסדר הזה.

כל קורות חיים נכתבים מנקודת הזמן הנוכחית לכיוון העבר. הלוגיקה מאחורי זה היא מהעיקר אל התפל. משמע, קודם התפקיד האחרון ואחריו שאר הניסיון המקצועי, קודם תואר שני ומתחתיו תואר ראשון וכו'.

פרטים אישיים

אין צורך לרשום על קורות החיים "קורות חיים"…. שם מלא בראש המסמך היא כותרת מעולה. אם אתם מעוניינים לקדם את עצמכם בתפקיד מסוים הוסיפו גם טייטל (החיסרון בשיטה זו היא שזה מגביל את הצעות העבודה שלכם לתחום הזה, שוב… ההבדל בין שליחה למשרה ממוקדת וכללית).

הפרטים האישיים לעולם יפתחו את קורות החיים, אל תשכחו לכתוב: שם מלא, מקום מגורים, רק אם אתם מחפשים באזור זה, רצוי להוסיף באיזה אזורים אתם מחפשים עבודה,מצבכם המשפחתי הוא לא עניינם של המגייסים לכן אין צורך לציינו.
הוסיפו את כל פרטי ההתקשרות העדכניים שלכם שהייתם רוצים שיפנו אליכם לרבות: טלפון נייד (פרטי ולעולם לא של מקום העבודה) וכתובת המייל.

אם אתם קוראים את המאמר הזה ורואים שעדיין מופיע לכם מספר פקס, אתם מוזמנים להוריד, הוא מיותר..גם טלפון בבית לא רלוונטי אם אתם מעדיפים שיצרו אתכם קשר בנייד.

מומלץ להוסיף אך לא חובה: מספר תעודת זהות, ארץ לידה – אם היא יכולה להוסיף יתרון של שפות,

פורמט כתיבה מסודר לחלקים: השכלה, ניסיון תעסוקתי ושירות צבאי /לאומי

בכל החלקים התחומים בזמן יש לציין את:תקופתם בשנים, מה עשיתם שם, המוסד/החברה ותחום עיסוקה, ופירוט. יש להפריד כל חלק בפסיק. ונהוג להדגיש את כל השורה או רק את התפקיד.
טיפ עיצובי: החליטו על אחת משיטות ההדגשה והמשיכו איתה בכל המסמך.

דוגמא להשכלה:

2007-2011 BSC במדעי המחשב, אוניברסיטת תל אביב.

·         מצטיין דיקן

·         ממוצע תואר 95.7

·         פרויקט גמר בנושא בדיקות אוטומציה בC#

דוגמא לניסיון תעסוקתי:

2011-2013 Junior Java Developer, חברת DGHJU , מתמחה בפיתוח Big Data .

·         פיתוח בשפות JAVA ו C# בסביבת LINUX וMobile.

·         פיתוח בצד ה Client ו Server

·         עבודת צוות לפיתוח תוכנה המותאמת ל….

השכלה

השכלה תופיע לפני ניסיון תעסוקתי בדרך כלל בקרב בוגרי תואר (עד שנתיים מסיום הלימודים), סטודנטים שלא פיתחו ניסיון תעסוקתי, אנשים שהצטיינו במהלך התואר ומעוניינים שזה יהיה אחד הדברים הראשונים שיראו בקורות החיים שלהם.
אם עברו שנים רבות וצברתם ניסיון תעסוקתי עשיר תוכלו להוריד את החלק הזה אל מתחת לניסיון התעסוקתי.
את מסלול ההשכלה יש לכתוב בסדר כרונולוגי מהאחרון לראשון, ולכלול בו תארים אקדמיים, קורסים והשתלמויות רלוונטיים (בלבד!).

אם אין לך השכלה אקדמאית, יש לציין לימודים בתיכון ובמקרה זה לשים את חלק ההשכלה מתחת לניסיון התעסוקתי.
כמו כן, אם אתם אקדמאיים אין צורך לציין את ההשכלה התיכונית.פרט להצטיינות יתרה.בבגרות וגם בפסיכומטרי.

ניסיון תעסוקתי

החלק הזה הוא החלק החשוב ביותר בקורות החיים שלכם ועל פיו יקבע האם תתקדמו לראיון עבודה או לא.
סדר המשרות גם כאן יהיה ממקום העבודה האחרון והרלוונטי ביותר אחורה, לזה שהיה לפניו וכך הלאה. לכן השתדלו לשמור על סדר, הסתכלו מה המעסיקים מחפשים בדרישות המשרה בתחומכם ונסחו נקודות דומות. מומלץ בתיאור התפקיד להשתמש בניסוח חיובי שמשדר הצלחה לרבות מילים כמו: "הובלתי", "הצטיינתי" , "הנהגתי", ותמיד לציין מה היה חלקכם בפועל בעשייה.

חשוב להסביר לא רק מה התפקיד כלל אלא גם מה סוג החברה ומה תחום העיסוק שלה. ניתן להוסיף לינקים לאתר החברה (שני מקומות אחרונים יספיקו) בכדי שהמעסיק הפוטנציאלי יתעניין יותר לעומק בחברות שאינו מכיר.
כל הפירוט צריך להיות קצר, ענייני וממוקד למטרה של מענה על כל דרישות המשרה העתידית.

האם להוסיף עבודות סטודנטיאליות לקורות החיים?

בקצרה, כן.
בהרחבה, נדרש סט כישורים מאוד ספציפי כדי לבצע תפקידים שונים. נסיון בעבודות סטודנטיאליות בתור תמיכה או מכירות יוכלו לקדם אותך בעתיד כשתרצו לעשות תפקידים הפונים ללקוח. וגם אם אלו תפקידים שכלל אינם לא נושקים לתפקיד הנוכחי, עצם הדגשה שעבדתם במהלך הלימודים האקדמיים מראים על יכולות חלוקת זמן וחלוקת מאמצים. להשיג ממוצע 82 בתואר שזה הדבר היחיד שהתעסקת בו נראה אחרת לחלוטין מהשגת אותו הציון עם משרה מלאה.
עם זאת, בכדי לחסוך מקום ולא להכביד עם מידע מיותר ניתן לאגד יחד תפקידים לדוגמא:

2011-2013 ברמן כמשרת סטודנט, מספר ברים ומסעדות באזור תל אביב.

שירות צבאי / לאומי

על פי חוק, לא חובה לציין אם ואיפה שירתתם בצבא או בשירות לאומי. עם זאת יש מספר פלוסים מאוד גדול בציון התפקיד.
אם שירתתם בתפקיד טכנולוגי השירות הצבאי שלכם הוא ניסיון לכל דבר ועניין ולכן מאוד מומלץ להדגיש אותו (תחת גבולות הגבלת הסודיות) ולציין את הקורסים המקצועיים שעברתם.

אם לא, יש פלוסים נוספים שכור ההיתוך של הצבא מייצר במציאת עבודה בישראל, למשל יוקרת היחידה אליה הייתם שייכים מקבלת נקודות לזכותך. בנוסף מקום השירות יכול לשמש כנושא משותף שיהיה לך עם המגייס במיוחד במדינת ה "מכיר את".

שונות

תחתית המסמך הוא המקום להכניס את הפרטים הקצת פחות חשובים, יתכן והתפקיד שאתם מועמדים אליו דורש חלק מפרטים אלו (לדוגמא שפות תכנות או אנגלית ברמת שפת אם) ואז מומלץ אף להעלות ולחבר חלק זה יחד עם הפרטים האישיים.

שפות – השפה ורמת השליטה שלך בשפה לפי הרמות הבאות: שפת אם, רמת שפת אם, מצוינת, טובה מאוד, טובה, בינונית, בסיסית).

שפות תכנות– ציון שפות התכנות שאתה מנוסה בהן.

תוכנות וסביבות ממוחשבות – ציון התוכנות והסביבות שעבדת עליהן. מומלץ לציין את רמת הידע והשליטה בכל שפה.

רישיון נהיגה/ רכב– אם יש לכם רישיון נהיגה מיוחד ואתם לא מחפשים עבודה כנהגים/ מפעילי צמ"ה אין צורך לציין.

המלצות

לא דרשו מכם לצרף המלצות? אל תצרפו, מספיק לכתוב בתחתית קורות החיים "המלצות יינתנו על פי דרישה". כתיבה של משפט זה מעידה על נכונותכם לצרף המלצות וזה דיי והותר בשלב הראשוני.

אנו ממליצים לכם לעבור על כל אחד מעשרות הטיפים שרשמנו פה מול קורות החיים שלכם,כשתסיימו לכתוב ולעדכן את קורות החיים שלכם אתם מוזמנים לשלוח אותם אלינו ואנחנו נדע להציע לכם את העבודות שהכי מתאימות לכישוריכם.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן