כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

Full Stack Web Developer – מפתחי פול סטאק בווב

Full Stack Web Developer

אם פעם רוב המפתחים המתכנתים היו מתמקדים בשפה אחת בלבד ומתמחים בה כמה שיותר, בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה חדשה. יותר ויותר מתכנתים ומפתחים בוחרים ללמוד לעבוד עם כמה שפות תוכנה שונות ולהפוך למתכנתי Full Stack.

אז הפעם, החלטנו להתמקד דווקא בטייטל Full Stack Web Developer – מה זה אומר, איך הופכים למפתחי פול סטאק בווב, ומה היתרון של להיות מתכנת פול סטאק כשמחפשים משרות הייטק?

מה זה Web Development

רגע לפני שנתחיל לדבר על מה עושה Full Stack Web Developer, כדאי שנתחיל מלהסביר מה זה Web Development. פיתוח בווב הוא סוג של פיתוח המתמקד בתוכנות, מערכות וממשקים הקשורים לאינטרנט כאשר בדרך כלל מדובר באתרי אינטרנט.

בפיתוח ווב משתמשים בכמה שפות תכנות מרכזיות, כאשר בדרך כלל אלו JavaScript, Html ו-CSS. עם זאת, אפשר לבנות אתרים בעזרת שפות תכנות נוספות בעזרת שפת פייתון, למשל, שהיא אחת השפות הנפוצות ביותר בקרב מתכנתים ומפתחים חדשים שרק מתחילים את דרכם בעולם התכנות.

בנוסף לפיתוח האתר עצמו, בפיתוח ווב יש אספקטים נוספים – תכנות בצד השרת עם שפות כמו PHP, Node, ופייתון, וגם שימוש בשפות תכנות הקשורות לניתוח נתונים כמו SQL ו-MongoDB.

מה זה אומר להיות Full Stack Web Developer?

מפתח ווב פול סטאק מכיר כמה וכמה שפות תכנות וטכנולוגיות שונות. לכן, היתרון של Full Stack Web Developer הוא שהוא יודע לעבוד גם בצד הלקוח, מה שנקרא בשפה המקצועית Client, ובנוסף גם בצד השרת, מה שנקרא בשפה המקצועית Server.

זה אומר שמתכנת ווב פול סטאק מתמצא בכל מה שדיברנו עליו למעלה. בעוד שמפתחי ווב סטנדרטיים בדרך כלל מתמחים בשפת תכנות אחת ובאספקט אחד של התהליך – למשל בניית האתר או תכנות השרת – Full Stack Web Developer מכיר ומתעסק בכל שלבי התהליך.

כיום קיימות משרות הייטק רבות המיועדות באופן ספציפי למתכנתי Full Stack, גם בעולם הווב אבל לא רק – יש המון מפתחי פול סטאק שלא מתעסקים כלל וכלל בווב, ופשוט עובדים בכמה שפות תכנות שונות.

למה שווה להיות Full Stack Web Developer?

היתרון הברור ביותר שיהיה לכם כמפתחי פול סטאק הוא שזה ירחיב את מספר משרות ההייטק האופציונליות בהן תוכלו לעבוד. כמפתחי פול סטאק, תדעו לעבוד במספר שפות תכנות שונות ברמה מקצועית שגבוהה מספיק גם כדי לעבוד במשרות פול סטאק וגם במשרות של מתכנת עם התמחות בשפה ספציפית.

Full Stack Web Developer הוא נכס גדול עבור כל חברה, ובעיקר עבור סטארטאפים וחברות קטנות יותר שבהן מספר העובדים מוגבל. הסיבה היא שמפתח כזה יכול לתרום לעבודת הפיתוח בשכבות שונות.

Full Stack Web Developer – איך מגיעים לשם? 

בשנים האחרונות הביקוש למפתחי פול סטאק עלה, ויותר ויותר מפתחים שואפים לצבור ניסיון וידע מספק כדי לדעת לעבוד גם בצד הלקוח וגם בצד השרת. אז איך אתם כמפתחים או אנשים שרוצים להיות מפתחים יכולים להפוך למפתחי פול סטאק?

לשם התחלה, הדבר הראשון שחשוב להבין הוא שאחרי שלמדתם שפת קוד אחת – הדרך לשפת הקוד השנייה שתלמדו קצרה בהרבה. בגלל זה, חשוב לבנות בסיס טוב בשפת תכנות כלשהי, וזה לא משנה בצורה דרמטית מה היא תהיה כי במקרים רבים הבחירה בשפה הראשונה לא נעשית בצורה מושכלת או שההיא בכלל לא בשליטתכם, אם אתם סטודנטים למשל.

לאחר שתלמדו את השפה הראשונה שלכם ותבנו יכולות גבוהות כמפתחים בשפה הזו, נסו לחפש הזדמנויות ללמוד לעבוד בשפות חדשות. שימו לב שבשלב הזה, כשיש לכם ניסיון מקצועי אמיתי, אתם לא חייבים לחזור ללימודים פורמליים. 

אם אתם כבר עובדים בחברה כלשהי, דרך מעולה להפוך להיות Full Stack Web Developer היא חיפוש הזדמנויות ללמוד שפות חדשות בעבודה עצמה על ידי השתתפות בפרוייקטים משותפים עם מחלקות אחרות בחברה, או לקיחת אחריות על פרוייקטים הדורשים שימוש בשפת תכנות חדשה.

מאמרים נוספים

רגע לפי שאתם עוזבים, תשלחו לנו קו"ח ואנו נדאג לכם למשרה

דילוג לתוכן