כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

7 טעויות שאסור לעשות בראיון עבודה!

חשוב שתדעו מה אסור לכם לעשות בשום פנים ואופן בראיון העבודה הבא

תומר מוסמן

אנחנו נעשה את כל מה שאנו יכולים כדי למצוא לכם את העבודה הטובה והמתאימה ביותר! אבל כשזה מגיע לראיון עצמו, הכדור בידים שלכם. חשוב במיוחד שתדעו מה אסור לכם לעשות, ולכן ריכזנו עבורכם את הרשימה הבאה:

 1. אל "תלכלכו" על הבוס הקודם שלכם

אפילו אם יש לכם את כל הסיבות בעולם לשנוא את הבוס הקודם (מחקרים מוכיחים שאחת מהסיבות המרכזיות להחלפת עבודה היא היחסים עם המנהל הישיר), ברגע שתכבסו את הכביסה המלוכלכת בראיון עבודה, המראיינים עלולים לחשוב על איך בעתיד "תברכו" גם אותם.
לכן, האמינו בקארמה ותמצאו את הדברים החיוביים להגיד על המנהלים הקודמים. גם אם זה אומר שממש תצטרכו לנבור בזיכרון על משהו טוב שעשו.

 2. לא להתנהג בנימוס

לאחר כל ראיון אנחנו מקבלים פידבק על המועמדים מהחברות המגייסות, לצערנו גם על אירועים חריגים בהתנהלות, אין תחושת פיספוס גדולה יותר מכך שאנו נאלצים לקרוא פידבק של התאמה מושלמת מבחינה מקצועית ונפילה בשל קריאת הסיטואציה באופן לא נכון כמו: איחורים, הברזות מראיון העבודה, דחייה של ראיון העבודה מספר רב של פעמים, התנשאות, התנהגות בצורה לא מכבדת, לבוש שלא מכבד את הסיטואציה, לדוגמא כפכפים וגופייה  מענה לטלפונים באמצע הראיון ועוד. למעשה, כללי הנימוס כל-כך חשובים להתקדמות בשלבי המיון לעבודה שכתבנו מאמר שלם רק על זה. לכן, בדקו עם עצמכם האם אתם יודעים איך להתנהג בראיון עבודה

3. לא להגיע מוכנים לראיון

כל מי שעוסק בתחום משאבי האנוש יגיד לכם שהטיפ החשוב ביותר להצלחה בראיון עבודה הוא לדעת איך להתכונן אליו. התכוננות נכונה לראיון עבודה כוללת: הכרת החברה, הכרת התפקיד והכנה עצמית לראיון העבודה הספציפי. אם לא קראתם עדיין, ריכוז והסבר של כל מה שצריך להתכונן אליו ממתין לכם כאן איך מתכוננים לראיון עבודה?

4. לא להכין תשובות מראש

זה אולי ישמע לכם מפתיע, אבל בראיון עבודה הולכים לשאול אתכם — על קורות החיים שלכם ועל הניסיון המקצועי שלכם! מפתיע נכון? אז מאחר ואנחנו יודעים על מה הולכים לדבר, מומלץ מאוד להכין את פיץ' ההכרות שלכם מראש, וכמובן את התשובות לשאלות השכיחות וגם הקשות ביותר בראיון עבודה. גם על זה כתבנו מאמר נפרד "איך מתמודדים עם השאלות הקשות בראיון עבודה?"

5. לא לשאול שאלות

לקראת סוף ראיון העבודה ישאלו אתכם אם יש עוד שאלות. אם תענו "לא" יכול להיות שזאת תהיה התשובה האחרונה שתתנו במקום העבודה הזה.
לשאול שאלות בראיון היא הזדמנות פז עבורכם לבדוק אם החברה בכלל מתאימה לכם.
בנוסף, העלאת שאלות מצד המועמד בראיון העבודה מעידה על מוטיבציה גבוהה, עניין בעבודה, "הגדלת ראש" ואסרטיביות.

פרט לזה אם תשאלו את השאלות הנכונות תוכלו לסובב את הראיון ולהוביל אותו כך שתוכלו להכניס את התכונות והתכנים שחשובים לכם שיודגשו בשיחה. ועכשיו נשאלת השאלה: האם יש לנו מאמר שמרחיב מה צריך לשאול בראיון עבודה? וכמובן שהתשובה היא כן והוא כאן.

6. לא להכין ממליצים מראש

שלב הממליצים בדרך כלל יהיה בין שלבי המיון האחרונים ויהווה אסטרטגיית Go / Don’t Go לגיוס המועמד. מעסיקים רבים יכולים להעדיף מועמד מסוים על מתחרה רק בזכות המלצה יוצאת מן הכלל וגם להפך, המלצה רעה יכולה לפסול את העסקת המועמד. עוד לפני שאתם קובעים את מועד הראיון תדאגו לוודא שיש לכם ממליצים נכונים שיעזרו לכם בשלב הממליצים.
רוצים לדעת איך לבחור? ומה עושים כשאין ממליצים? קראו את התשובות במדריך המלא לבחירת ממליצים כאן.

7. לשקר

בממוצע מגייסים בחברות ההייטק ראיינו במהלך הקריירה שלהם מאות אנשים. עם הניסיון, אחד החושים שהכי מתחדדים הוא רדאר השקרים. אם יגלו בדרך זו או אחרת שלא דיברתם אמת בראיון העבודה, ניפחתם תפקידים, לקחתם קרדיט על משהו שלא באמת עשיתם, שיניתם את סיבת הפסקת העבודה, שיקרתם בשכר הקודם שהרווחתם ועוד… ההסתברות שתתקדמו הלאה הוא קטן עד אפסי.

במאמר הזה ריכזנו מה לא לעשות בראיון העבודה, רוצים לדעת מה כן לעשות? בדקו את חלק המאמרים באתר CPS JOBS וקראו עשרות מאמרים אשר יעשירו אתכם בטיפים למעבר ראיון העבודה הקרוב.

בהצלחה.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן