כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

תקרת זכוכית לנשים בהייטק: יש או אין, ואם יש – מי מציב אותה, בעצם?

איזו כותרת גדולה וכמה מטען היא נושאת על כתפיה - ודווקא בהייטק. למה? כי בניגוד לענף הבניה או ההובלות (רק לשם הדוגמה), הייטק לא דורש יכולות פיזיות כלשהן שאפשר להתווכח אם יש או אין לנשים (וכן, יש עוד הרבה שמתווכחים), מה גם שזהו שם כולל לענף שיש בו מגוון עצום של עיסוקים ותחומי עניין, שנדמה כי כל אחד ואחת יכולים למצוא מה לעשות בו.
businesswoman-breaking-bricks-with-hand

ובכל זאת, הנתונים לא משקרים:

על פי מחקר שנערך באגף הכלכלה של משרד האוצר (פברואר 19) הרוב המוחלט של עובדי ההייטק בישראל (כמו גם בעולם המערבי בכלל) הם גברים.

וזה ממשיך: יש מעט מאד נשים בעמדות ניהול בכירות בהייטק וגם בסטרטאפים הן במיעוט צורב (7% בלבד), עובדה הגוררת – ככל הנראה – השקעת חסר במיזמי נשים.

נתונים נוספים מאותו מחקר מלמדים כי כ-70% מבוגרי לימודי הייטק שמשתלבים בתעשייה לא עוזבים אותה שנים. גברים ונשים כאחד. וזאת על אף שפערי השכר וההתקדמות רק הולכים וגדלים עם העלייה בוותק. אגב, בהקשר זה אין הבדל בין הייטק ובין ענפי עיסוק אחרים, כמו משפטים, למשל.

מדוע, אם כן, נוצרים פערי שכר אלה, למה נשים נשארות בענף אך פחות מתקדמות בו וכיצד קורה שאין מספיק נשים מנהלות סטארטאפים? או במילים אחרות – מדוע תקרת הזכוכית לא מתנפצת כבר?

ייתכן כי יש לקשור זאת להורות – שאינה משפיעה ברוב המוחץ של המקרים על האבות אך בהחלט משפיעה על האימהות. נשים נוטות להפחית את מספר שעות העבודה שלהן לאחר הולדת הילד הראשון ולהעדיף מקצועות / תפקידים פחות תובעניים שמאפשרים גמישות רבה יותר.

ויש עוד סיבות אפשריות:  'מינוי מגדרי', למשל, שהוא נטייתם של גברים בכירים לצוות גברים אחרים ולא נשים ; תפיסתן המיושנת של נשים כפחות מחוברות לליבת העסק ועוד.

כך או כך, המשמעות היא אחת: תקרת הזכוכית אכן שרירה וקיימת. שכן, נשים בהחלט מגיעות לענף ההייטק ואף נשארות בו, אך מנהלות פחות ומרוויחות פחות.

אבל יכול להיות ששווה ללכת צעד נוסף קדימה ולשאול גם את זה: בישראל 2019 – מי מציב את תקרת הזכוכית לנשים בהייטק?

כי מנגד, אפשר לפגוש לא מעט נשים בעמדות בכירות בתעשייה שמוכנות להישבע שמי שרק רוצה – יכולה להגיע לאן שהיא חולמת וכל השאר הם תירוצים.

הרי היום יותר ויותר בנות צעירות בוחרות ללמוד מקצועות טכנולוגיים ובהתאמה גם צה"ל משלב יותר נשים במקצועות אלה. גם את שלב ההוכחה כבר עברנו, ויש מספיק דוגמאות לנשים בעמדות בכירות בכל תחום, מדע, רפואה, פוליטיקה ועסקים.

אז יכול להיות שאת אותה תקרת זכוכית מציבות הנשים לעצמן? עושה רושם שכאן התשובה היא הרבה פחות חד משמעית ובוודאי קשה לאיבחון.

ובכל זאת, כחומר למחשבה בחרנו לסיים עם מילותיה של אחת הנשים שפגשנו, בכירה בתעשיית ההייטק:

"אנחנו יכולות לנהל במידה שווה – שלא לומר טובה מזו של גברים – וצריך לשים לב לא לשמר בעצמנו תקרת זכוכית. להיזהר שמשהו בציפיות שלהן מעצמן לא יונמך, כדי שהנראטיב הזה – אולי לאט אבל לגמרי בטוח – ייעלם מהעולם של היום בואכה מחר".

 

 

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן