כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

תוצאות ניתוח מגמות השכר ותהליכי הגיוס לשנת 2015

כדי לתת מענה לכל ההיבטים הרלוונטיים של עולם הגיוס יצרנו בחברת ההשמה CPS JOBS שיתוף פעולה ראשון עם הסטארטאפ Comeet כדי להגדיל את המידע ולהצליבו עם נתונים נוספים.

תומר מוסמן 

2015 הייתה שנה מוצלחת מאוד לתעשיית ההייטק הישראלי. לעיתים היה קשה לעקוב אחר מהירות הצמיחה של מאות חברות ההייטק שעשו אקזיטים, גייסו הון, נרכשו, התמזגו עם חברות ענק. השנה כדי לתת מענה לכל ההיבטים הרלוונטיים של עולם הגיוס יצרנו בחברת ההשמה CPS JOBS שיתוף פעולה ראשון עם הסטארטאפ Comeet כדי להגדיל את המידע ולהצליבו עם נתונים נוספים.

סיכום השנה שלנו פורסם כבר באתר החדשות הטכנולוגי גיקטיים,ב Dow Jones Institutional News , ובForbes  (אחד מעיתוני הכלכלה הגדולים בעולם).

נכון ל-2015 תעשיית ההייטק מייצרת כמעט 50% מהיצוא הישראלי. עם זאת, היא מוערכת רק ב-8% מכוח העבודה הישראלי. הגדילה העצומה והמהירה של התעשייה יוצרת ביקושים שפוגשים היצע מוגבל ומשפיעה משמעותית על תהליך הגיוס.

בשנת 2015 הביקושים המאמירים העלו את ממוצע המשכורות הטכנולוגיות הכוללות בכ-8.5% לעומת 2014. הביקוש למפתחים בפועל (לא דרג ניהולי) הוא כה גבוה שבתחומי קצה המפתחים המומחים מרוויחים כמו ולעתים אף יותר ממנהליהם.

במקצועות ספציפיים כגון פיתוח למובייל ( android וגם ios ) העלייה במשכורות הממוצעות מזנקת בכ- 15% וראש צוות פיתוח מובייל שבשנה שעברה היה משתכר עד 28 אלף ₪ בחודש יכול להרוויח עד 34 אלף ₪ בחודש. ביקוש מרכזי נוסף הוא פיתוח האלגוריתמים, בעיקר בתחומי ה-machine learning ועיבוד תמונה בהם השכר לבוגרי תואר שני ללא שום ניסיון יכול להגיע לשכר התחלתי של כ-24 אלף ₪ בחודש ולטפס במרוצת השנים עד ל- 35 אלף ₪

בוגרי אוניברסיטאות ללא ניסיון בתארים טכנולוגים עשו את קפיצת השכר המשמעותית ביותר עם גידול של כ-35% בשכר הממוצע ואף טווח השכר המקסימאלי למפתחים עד שנתיים ניסיון עלה ל- 22 אלף ₪ בחודש.

דרך איפה שולחים קורות חיים?

מנתוני המחקר המשותף של CPS JOBS ו Comeet אנו רואים שבשנת 2015 כמעט 40% מקורות החיים שהתקבלו בחברות ההייטק הגיעו דרך לוחות הדרושים, 32% הגיעו לחברות דרך חברות השמה ולמרות הבאזז הגדול, רק 9% מרשתות חברתיות ו7.8% מהפניית עובדי חברה (חבר מביא חבר).

תמונת מצב זו משקפת עליה קלה בפניית המועמדים אל חברות השמה בשנת 2015 . עם זאת, השוני המרכזי מתגבש ברגע שבודקים את רלוונטיות קורות החיים המתקבלים ממקורות הגיוס. לפי המחקר כ- 47.6% מקורות החיים הטכנולוגיים שהתקבלו מחברות השמה עברו את המיון הראשוני זאת לעומת כמעט 12% מלוחות הדרושים. כלומר, אפקטיביות חברות ההשמה למשרות טכנולוגיות היא כמעט פי 4 מאשר לוחות הדרושים!

יחס רלוונטיות המועמדים המשנית לחברות ההשמה קיים בהפניות עובדים ומבצעי חבר מביא חבר, בהם כמעט כל מועמד שלישי יהיה רלוונטי. באופן מפתיע, דווקא הרשתות החברתיות מראות את הרלוונטיות הנמוכה ביותר עם כ 2.5% מועמדים רלוונטיים.

כמה מתמודדים על כל משרה?

עוד עולה מהמחקר שמספר מגישי המועמדות למשרות טכנולוגיות ב 2015 עמד על כ-143 למשרה מתוכם רק 17.6 התקדמו לשלב הראיון הטלפוני אשר מהווים כ 12.3% מתוך המועמדים.

אל השלב הבא בתהליך הגיוס, הראיון הפרונטאלי, המשיכו בממוצע 10.6 ( 60% ) מתוך המרואיינים הטלפוניים שמתוכם יבחר המועמד שימשיך אל עבר המשרה.

אנו רואים שבמשרות הלא טכנולוגיות בחברות ההייטק (שיווק,פיתוח עסקי, מכירות ואדמיניסטרציה), הליך הסינון הראשוני הוא הרבה יותר מחמיר, ורק 7.4% מהמועדים שהגישו מועמדות יתקדמו לראיון טלפוני עם החברה. ויתקדמו לראיון פרונטאלי בממוצע 6 מועמדים.

לפי המחקר בכדי לגייס משרה טכנולוגית בודדת משקיעים בחברות כ-24.9 שעות ראיונות, מאחר ולרוב הראיונות הם לא עם מראיין בודד, ממוצע השקעת החברה היא של כ-88.2 שעות עבודה. המתחלקים ל-3.5 ראיונות פרונטאליים למועמד.

כמה זמן לוקח לסיים את תהליך הגיוס?

בממוצע אנחנו רואים שמפתיחת המשרה עד לאיושה לוקח בממוצע כ- 61 יום, כאשר משך הזמן הממוצע שלוקח למועמד טכנולוגי להתקבל לעבודה מיום ששלח קו"ח הוא בממוצע 33 יום.

כמה תהיו שווים בשנת 2016? בדקו בטבלת השכר המלאה כאן

מגמות השכר בהייטק לפי משרה רבעון 4 2015 בהשוואה לרבעון 4 2014

כמה תהיו שווים בשנת 2016? בדקו בטבלת השכר המלאה כאן

מאמרים נוספים

חיפוש עבודה בהייטק

חיפוש עבודה בתחום ההייטק שונה במקצת מחיפוש עבודה בתחומים אחרים. מדובר בשוק אטרקטיבי ותחרותי המציע מגוון תפקידים ברמות בכירות שונות ודורש תואר אקדמי אחד ממוקד לפחות עם
קרא עוד »
דילוג לתוכן