כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

רכב ליסינג – כדאי או לא כדאי?

עובדים רבים מתלבטים אם שימוש ברכב ליסינג הוא יעיל ומשתלם.
לאחרונה, בגלל חוקים ותחשיבי עלות, עובדים רבים מבטלים את הזכות לקבל רכב חברה בליסינג, ועובדים וותיקים מעדיפים להחזיר את הרכב ולקבל במקומו תוספת שכר.

עובדים רבים מתלבטים אם שימוש ברכב ליסינג הוא יעיל ומשתלם.

בגלל חוקים ותחשיבי עלות עובדים רבים מבטלים את הזכות לקבל רכב חברה בליסינג, ועובדים וותיקים מעדיפים להחזיר את הרכב ולקבל במקומו תוספת שכר.

אז איך מחליטים

שוקלים את עניין הנוחיות: נוח יותר כשיש מי שמטפל ברכב באופן שוטף, כשאפשר לשחוק את האוטו בלי לחשוב פעמיים, לא להתרגש משריטה קטנה, כשמתקלקלת נורה לבקש שיחליפו, ללא תשלום נפרד על שירותי גרירה וכדומה.

 דלק: בשל ההתייקרות במחיר הדלק בשנים האחרונות, משתלם לקבל רכב עם דלקן ושמקום העבודה ישלם. בנוסף, מאוד עוזר שלא צריך לחשוב פעמיים לפני נסיעה ארוכה.

 

שיקולי עלות: אם החברה מחשבת עלות רכב ליסינג + דלק בסך של כ- 3500 ₪, פירושו שכל חודש ירד סכום זה מהברוטו. בנוסף, ירדו (לא ישולמו) הפרשות המעסיק על סכום זה: קרן השתלמות 7.5%, פיצויים 8.33%, תגמולים 5% ואובדן כושר עבודה 2.5%-1% סה"כ כ- 23% מ 3500 ₪ שזה כ- 800 ₪.

כלומר, התשלום שלכם בגין הרכב יהיה בעצם כ:
3500+800= 4300 ₪.

שימו לב כי השכר לחישוב פיצויים, חופשה ומחלה הוא נמוך יותר במקרה זה. וכמובן הצבירה לגיל פרישה בקופת הפנסיה \ גמל שלכם בהתאם.

מוניטין בבנק: גובה המשכורת שמופקדת בכל חודש לחשבונכם, היא גם אמצעי למוניטין שלך בבנק, כשתרצו לקבל הלוואה או משכנתא- תוכלו לקבל תנאים טובים יותר וסכום גבוה יותר ככל ששכרכם נטו גבוה יותר.

שווי השימוש: בתלוש המשכורת יתווסף שווי השימוש בו תחוייבו, בסך של כ- 3000 ₪ לחודש  (החישוב כיום הוא 2.48% מערך של רכב חדש עפ"י המחירון). סכום זה מתווסף להכנסת הברוטו שלכם לחישוב מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות.

התחייבות לאחזקת הרכב למשך 3 שנים: משמעות התחייבות זו היא כי כאשר עובד מתפטר ממקום עבודתו, חל עליו קנס- תשלום של חודש ליסינג בגין כל שנה שהוקדמה החזרת המכונית. אנא שימו לב כאשר אתם חותמים על קבלת הרכב, שקנס זה לא קיים אם וכאשר החברה מחליטה לפטר אתכם / לצמצם / לסגור פעילות חברה.

שורה תחתונה: 

החיסרון של רכב ליסינג שעלותו מקוזזת משכר העובד הוא העלות הגבוהה.

הנוחיות והזמינות הם היתרונות.

רצינו להביא לידיעתכם שיש היום אלטרנטיבות משתלמות יותר ונוחות לא פחות לרכב ליסינג

ליסינג פרטי שחברות הליסינג מציעות לאנשים פרטיים, בתמורה לתשלום חודשי קבוע ומקדמה, כולל יכולת החלפה לרכב ליסינג חדש בסוף התקופה.

שרותי תפעול לרכב פרטי, הניתנים ע"י חברות פרטיות / ליסינג. בעלות של כ- 200 ₪ לחודש ניתן לקבל שרות אישי למוסך, לטסט, לרכב חלופי במקרה של תאונה ועוד.

מי אמר שצריך רכב חדש? אם לא רוצים לשלם סכום חודשי גבוה אפשר לקנות רכב משומש וטוב בסכום נמוך יותר.

למי כדאי לבדוק קבלת רכב בליסינג מהמעסיק:

·  אם אתם צריכים לנסוע כל יום לעבודה מרחק של מעל 50 ק"מ לכל כיוון.

·  אם אתם מאלה ש"הורסים" מכוניות וזקוקים לטיפולים רבים.

·  אם הנוחיות חשובה לכם יותר מהעלות.

· אם יש לכם עבר של פגיעות ותאונות, עם רכב ליסינג מבוטח לא על שמכם תחסכו את תוספת הפרמיה בביטוח הרכב.

בהצלחה!!!!

הכתבה הוכנה בעזרתו של יועץ ביטוח ומנהלת הכספים של CPS JOBS

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן