כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

עשרת הדיברות למפוטר/ת

ריכזנו עבורכם את הטיפים החשובים ביותר לקיצור תקופת האבטלה.

תומר מוסמן

המשבר הכלכלי, הקיצוצים והטכנולוגיות המתחלפות מייצרות סביבה בה חוסר יציבות תעסוקתית מביאה גם את העובדים הטובים ביותר למצב בו הם נאלצים להתמודד עם פיטורים.

אז פיטרו אתכם? זה לא סוף העולם!

אסור לתת לפיטורין לערער ולפגום באמונה בעצמכם. ההיפך הוא הנכון, צריך להסתכל עליהם כהזדמנות לשינוי קריירה, יתכן  שהזדמנות זו אפילו תביא איתה שדרוג למשרה מעניינת, נוחה או משתלמת יותר.

התשובה הקלה היא להיכנס לדיכאון בשל הפיטורין; רבים מאבדים את התיאבון, את החשק, הביטחון העצמי יורד. הלקאה עצמית החופרת בור עמוק עוד יותר למפוטר ולא מעודדת שינוי במצב.

כדי להימנע מכל אלה ריכזנו עבורכם את הטיפים החשובים ביותר לקיצור תקופת האבטלה.

עשרת הדיברות למפוטר/ת:

1.      תתחילו היום!

"גם ככה תחילת/ סוף שבוע לא יקראו את המייל היום"… "עכשיו התקופה של לפני / אחרי החגים אני אשלח אחרי"…"קמתי מאוחר מדי כבר היום אני אתחיל מחר"…למה לדחות למחר את מה שאפשר לדחות למחרתיים.

אז לא!!! היום! ועכשיו! תירוצים וסיבות לדחייה יהיו כל הזמן. זה לא סוד שכמעט כל דבר ביקום כיף יותר מחיפוש עבודה. אבל חייבים ומתחילים עכשיו! ככל שתתחילו לשלוח מוקדם יותר, כך תמצאו עבודה מוקדם יותר.
שלחו קו"ח, עכשיו, הנה הלינק.

עוד דבר שאינו סובל דיחוי הוא דמי האבטלה המגיעים לכם מביטוח לאומי. טפלו בהם בהקדם הראשוני, מכיוון שלעתים לוקח זמן רב לעבד את בקשתכם. זה כסף שמגיע לכם קחו אותו!

2.      תתמקדו

התחלתם פרק חדש בחיים, אז מה אם זה לא מהבחירה המלאה שלכם? קחו את ההזדמנות הזאת לחשוב מה אתם רוצים לעשות בתפקיד הבא. האם תפקיד זהה לקודם? האם אתם רוצים להתמחות בתחום אחר? האם אתם רוצים לעשות הסבה מקצועית? תתמקדו במטרה ולכו לכבוש אותה!

3.      תסקרו

אחרי שהתמקדתם הגיע הזמן שתסקרו מה הכלים שיש לכם ביד כדי להגיע למטרה: קשרים, חברות השמה, כישורים, ידע מקצועי ניסיון, התייעצות עם מומחים.

4.      תתמקצעו

אחרי התפקיד האחרון קורות החיים שלכם כבר לא אותו הדבר שהיו לפניו, קראו בפרוטרוט את קורות החיים שלכם ותראו מה אתם יכולים להוסיף ולערוך  שיעזור למכור אתכם ומנגד מה אתם צריכים להשמיט כדי להיות ממוקדים יותר במטרה שלכם.

אם אתם מחפשים 2 תפקידים שונים, ערכו 2 גרסאות של קורות החיים שיבליטו את כישוריכם לפי הצורך של כל אחת מהמשרות.

5.      תתכוננו

לא רק את קורות החיים צריך להתאים למשרה אלא גם את עצמכם, הכינו את עצמכם לשיחת הראיון הטלפוני בעזרת בניית פרזנטציה מכירה אישית. תרגלו והתאמנו מול חבר או חברה שיכולים לתת לכם פידבק אמיתי (ולא רק את מה שאתם רוצים לשמוע) כך תלמדו מהטעויות שלכם ותדעו בדיוק מה להגיד בראיון הטלפוני או בראיון הפרונטאלי.

6.      תתרכזו

חיפוש עבודה היא עבודה בפני עצמה (ועבודה מתישה) אך התלוננותעל השיטה, על התנהלות החברות המראיינות, על קורות חיים ששלחתם ולא חזרו אליכם או השוואה לחברים מפוטרים שמצאו כבר מזמן עבודה חדשה הן לא הפעולות אשר יביאו את העבודה הנכספת. להפך, תלונות אלו רק יעמיקו את הדיכאון ויעבירו את עבודת חיפוש העבודה שלכם לעבודת התלוננות.

7.      תתקצבו

מומלץ לבנות תקציב משפחתי המותאם לרמת ההכנסות בתקופת האבטלה. כשתחזרו לעבוד, תוכלו לעדכן את התקציב לפי רמת ההכנסה החדשה.
חשבו את התקציב לפי דמי האבטלה מביטוח לאומי, גובה ההכנסה מהכנסת בן/בת הזוג, קצבאות קבועות נוספות (אם יש), עזרה קבועה מגורמים חיצוניים (הורים/סבים),דמי פיטורין ודמי הסתגלות שיתכן שקבלתם מהמעסיק הקודם.
השתדלו שלא להשתולל ולבזבז כספים על נסיעות לחו"ל או בילויים יקרים מדי, למקרה ותקופת האבטלה תיקח זמן ארוך מהצפוי.

8.      תתחדשו

קנו לעצמכם בגדים חדשים לראיונות העבודה, כך תשדרו תחושת התחדשות פנימה והחוצה, זכרו, יש רק הזדמנות אחת לעשות רושם ראשוני, השתמשו בה נכון.

9.      תספרו

אין שום בושה בחיפוש עבודה! כל אדם היה במצב הזה. הגבירו את המפגשים החברתיים שלכם!  ספרו לחבריכם שאתם מחפשים עבודה, רשמו על זה סטאטוס ברשתות החברתיות. כך תעלו בתודעה בפעם הבאה שחבר שלכם יתקל במשרה שתתאים לכם.

10.    תחייכו!

אף אחד לא מובטל לנצח, גם אם זה לוקח זמן, גם אם הייתם בכמה וכמה ראיונות ועוד לא התקבלתם, גם אם שלחתם עשרות קורות חיים ועדיין לא חזרו אליכם – אל תשברו!

 אין מה לעשות זה המצב, זה לא רק אתם ככה, זאתי מציאות מחפשי העבודה.
עם זאת, הסתכלו על חצי הכוס המלאה; יש לכם את הזמן הפנוי בין שליחת קורות החיים לראיונות לעשות את כל הדברים שהבטחתם לעצמכם ולא היה לכם פנאי עבורם: תחביבים, משפחה, סדרות, לחזור לכושר, לסדר את הבוידעם לבקר את הקרובים בעפולה אבל בעיקר והכי חשוב זמן לנוח.

לסיכום, אם תתחילו היום, תתמקדו, תסקרו, תתמקצעו, תתכוננו, תתרכזו, תתקצבו, תתחדשו, תספרו ותחייכו שום דבר לא יעמוד מול מציאת המשרה הבאה שלכם.

והכי חשוב, תזכרו שבינתיים אנחנו עובדים מאחורי הקלעים למצוא לכן אותה!

מאמרים נוספים

חיפוש עבודה בהייטק

חיפוש עבודה בתחום ההייטק שונה במקצת מחיפוש עבודה בתחומים אחרים. מדובר בשוק אטרקטיבי ותחרותי המציע מגוון תפקידים ברמות בכירות שונות ודורש תואר אקדמי אחד ממוקד לפחות עם
קרא עוד »
דילוג לתוכן