כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

נתוני שכר 2016: כמה הרוויחו השנה בהייטק הישראלי?

CPS JOBS מסכמת את שנת 2016 בהייטק:

טבלאות השכר, מגמות הביקושים המרכזיים, התחומים החמים ביותר ומה השתנה בתהליך חיפוש העבודה באומת הסטארטאפים.

תומר מוסמן

לאור מחקרים שערכה חברת ההשמה להייטק CPS JOBS, הביקוש הרב למועמדים טכנולוגיים בעלי ניסיון גורם לכך שהשוק נשלט כמעט אבסולוטית על ידי המועמדים.

הנאמנות לארגונים ולמקום העבודה הולכת ופוחתת, מרבית עובדי ההייטק נענים בחיוב להזדמנויות למקומות עבודה חדשה ויהיו מוכנים לעזוב בכדי לשפר את תנאי העסקה גם אם לא חלף זמן משמעותי מאז החלו בתפקיד. הרוב המוחלט של מועמדי ההייטק מחפשים עבודה תוך כדי עבודה ולא מתוך אבטלה.

המועמדים בשנת 2016 הראו בררנות גבוהה משנרשמה אי פעם, המתבטאת בשכר; המועמדים למשרות הטכנולוגיות מכירים את הצורך והביקוש אליהם ולא מתביישים לרתום את הידע לטובתם. המועמדים מראים קשיחות בדרישות השכר, שכן, הם יודעים שהם יקבלו את רוב דרישותיהם. אנו רואים בטבלאות השכר המשך מגמת עלייה בשכר הממוצע הכולל של כ-4.38% ב- 2016 לעומת השנה הקודמת. אמנם העלייה לא נשמעת כה מרשימה אך בהתחשב בכך שהשכר הממוצע בהייטק הוא יותר מכפול מהשכר הממוצע במשק, המשך העלייה רק מעמיק את הפער.

התפשרות המועמדים היא לא רק על השכר כפי שצוין אלא על גם על האתגר שבעבודה. המועמדים דורשים בבררנות טכנולוגית ומעוניינים לשמר את הידע ולשפר את העליונות הטכנולוגית שלהם בכדי לדרוש בעתיד שכר גבוה עוד יותר. המועמדים מתרחקים מהצעות אטרקטיביות ביותר מחברות אשר קצב ההתקדמות הטכנולוגי שלהם איטי יותר, או הטכנולוגיה שלהם "מיושנת". בנוסף, המועמדים בוחנים את המוצר הטכנולוגי של החברה ויחליטו לפי עניין ואמונה במוצר.
אנו רואים מגמה ברורה של דחיית משרות בתעשיית ההימורים,הפורקס והאופציות הבינריות וזאת למרות המיקומים ותנאי ההעסקה הטובים אשר מוצעים בה.

מאחר וקצב העבודה והשעות בחברות ההייטק ובדגש על הסטרטאפים מאוד תובעני המועמדים לא מוכנים להתפשר על מיקום עבודה נוח, לעתים אף ישללו מיקומים ש"רחוקים מהם" במרחק הרחוק מאוטובוס אחד באותה העיר.

מצד החברות אנו רואים שינוי משמעותי המראה על איפוק מצד החברות בשלב היציאה לאקזיט הגדול. השנה נמכרו חברות ישראליות בסכום כולל של 3.5 מילארד דולר – לעומת 7.2 מיליארד ב-. 2015. עם זאת , בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016, לפי נתוני IVC, סטארט-אפים ישראלים גייסו כ- 4 מיליארד דולר בקרוב – בהשוואה ל-3.1 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב2015 , ו-2.2 מיליארד דולר ב-2014. נראה שתעשיית ההייטק מתחילה לשחק במשחק ארוך טווח ולא רק לניצחון מערכתי הקצר של מכירת החברה.

מאחר והמשחק עובר להיות משחק ארוך טווח, והתחרות הטכנולוגית הולכת ומתעצמת בין הייטק כחול לבן נגד כוחות עולים מעבר לים, החברות ממשיכות בבררנות נקודתית ביותר בנוגע לגיוס המועמדים. החברות מחפשות את ההתאמה הספציפית עם פינצטה בכל הנוגע לפתיחת המשרה.

כיום, החברות הגדולות והתאגידים אשר הקשיחו את תהליכי הגיוס מתקשות להתמודד בתחרות מול הסטארטאפים בהן תהליכי גיוס קצרים ומהירים בהרבה, ונתקלות במועמדים רבים שמקבלים הצעות מתחרות ואטרקטיביות מאוד, בזמן שאצלן הם רק התחילו את הליך המיון.

התחומים "החמים" ביותר בהייטק היום מתרכזים ב4 עולמות תוכן :

1Deep Learning – הכמות האדירה באיסוף הנתונים יחד עם העלייה בכוחות המחשוב אשר יודעים להתמודד עם כמויות הדאטה העצומות האלו הובילה להתפתחות אדירה בתחום הלמידה העמוקה deep learning – והולידה ביקוש עצום בעיקר למהנדסי תוכנה ואלגוריתמאים אשר התמקצעו בעולמות תוכן אלו.

2.  – BIG DATA בהמשך לאותם הנקודות שציינו קודם אודות איסוף ופענוח כמויות המידע האינסופיות בעידן הרשתות, הצורך בתפקידי ה Data scientists עולים לשיאים חדשים, אותם עובדים מקבלים עלייה בחשיבותם למטרות הארגון.

3. Cyber Security – ישראל ממשיכה להיות אחת מהשחקניות המרכזיות בעולם בתחום הסייבר. החברות המובילות ממשיכות לגדול ומפתחים רבים יוצאי היחידות הטכנולוגיות בצבא יוצרים עוד ועוד סטארטאפים חדשניים היוצרים פתרונות לאתגרים המתפתחים בעולם זה.
מאחר והתקפות הסייבר גדלו ,השתכללו ו"השתדרגו" מהדסקטופ ועברו גם הן לעולם הענן והמובייל.

4. CLOUD  – 2016 מסתכמת בהמשך מגמת המעבר לענן של השנים האחרונות.בנוסף לעננים המובילים של GOOGLE  AMAZON ו. עוד ועוד חברות מחליטות לעבור לענן ייעודי לחברה.
כיום התחום משיק מאוד לתחום ה storage.

 טבלאות שכר עדכניות ל-2017

לסקר השכר המלא לחצו כאן

מאמרים נוספים

חיפוש עבודה בהייטק

חיפוש עבודה בתחום ההייטק שונה במקצת מחיפוש עבודה בתחומים אחרים. מדובר בשוק אטרקטיבי ותחרותי המציע מגוון תפקידים ברמות בכירות שונות ודורש תואר אקדמי אחד ממוקד לפחות עם
קרא עוד »
דילוג לתוכן