כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

ניתוח סקר שכר CPS JOBS נובמבר 2012

הרבעון השלישי של 2012 הסתיים וכעת ניתן לנתח את המספרים.
מספר הגיוסים עלה ואף היו עליות מתונות בשכר – ברוב התחומים מלבד בהנדסת חומרה.
במקביל, גדל המחסור במפתחי תוכנה טובים בטכנולוגיות החדשות ביותר.

הרבעון השלישי של 2012 הסתיים וכעת ניתן לנתח את המספרים.

מספר הגיוסים עלה ואף היו עליות מתונות בשכר – ברוב התחומים מלבד בהנדסת חומרה.

במקביל, גדל המחסור במפתחי תוכנה טובים בטכנולוגיות החדשות ביותר.

סקר שכר של חברת ההשמה CPS JOBS ברבעון השלישי של שנת 2012 מצביע על כך שחלה עליה בביקוש לעומת הרבעון השני, בעיקר בתחומים:

·  מהנדסי תוכנה – פיתוח: לגבי מתכנתי אייפון, אנדרואיד ואינטרנט, זהו שוק של מחפשי עבודה. הם בררנים, מסננים את החברות שמעוניינות לראיין אותם, ולא מתפשרים על דרישות השכר הגבוהות שלהם. יחד עם זאת כשמעסיק מוצא מועמד אשר עונה על דרישותיו המקצועיות והאישיות, הוא ממהר להכין הצעת עבודה ולגייס אותו במהירות שיא, כדי שלא יגויס ע"י המתחרים.

מצד שני נתקלנו במגמה מנוגדת בחברות גדולות יותר שמנהלות משא ומתן ארוך ולא ממהרות לתת הצעות עבודה. עמדה זו של המעסיקים מתבטאת בעיקר בגיוס עובדים בעלי דרישות שכר גבוהות. החברות לא ממהרות להחליט ומתלבטות אם לקלוט עובד שדורש שכר גבוה ובעל ניסיון רב או עובד פחות מנוסה שדרישות השכר שלו נמוכות. תהליך הגיוס התארך מ10 ימים מיום הראיון עד לשלושה שבועות.

 · מגמה מתחזקת: פיתוח ממשק משתמש FRONT END , אפליקציות CLIENT מתוחכמות טכנולוגית  ויחד עם זה  אינטואיטיביות ונוחות למשתמש. קיים ביקוש רב למתכנתים בשפות:  #C PHP , ++C , JAVA , .NET ולבעלי ניסיון בסביבות: LINUX, LINUX KERNEL.

·  שוק המובייל רותח, וחסרים מועמדים מנוסים, ולכן חברות כאלה יתפשרו ויהיו מוכנות לקלוט ולהכשיר עובדים המגיעים מרקע מתאים.

ישנם לעומת זאת, מתכנתים בעלי ניסיון רב בתכנות בתחומים ובשפות שונות ללא ניסיון ספציפי במובייל או אינטרנט, אשר מעוניינים מאד להיכנס לתחומים חדשניים אלה. לרובם יש דרישות שכר לא ריאליות ועליהם להבין שכדי להתחיל בתחום חדש עליהם לרדת בשכר ולהוכיח את עצמם לפני שיחזרו לרמות שכר גבוהות אליהן היו רגילים.

· תחום חדש שמתפתח מאוד בעקבות עולם הרשתות החברתיות הינו תחום ה Big data ו- BI שם ניתן לזהות מחסור במפתחים הבקיאים בתחום והצורך של החברות הינו במנוסים ובבכירים ואינן מעוניינות להשקיע זמן ומשאבים בהכשרת עובדים זוטרים .

· אנשי מכירות ושיווק: עליה בגיוס אנשי שיווק ומכירות צעירים- ללא הרבה ניסיון.המשכורות נמוכות יחסית אבל יש צורך גדול בעובדים, בעיקר אלו המגיעים מתחומי האינטרנט, בתפקידי: שיווק אונליין, קנייני מדיה, פרסום באינטרנט, קידום אתרים SEO PPC Affiliates, משחקים, העברת וידאו וטלוייזיה ברשת, מערכות אנטרפרייז.

· בוגרי תואר ראשון במקצועות טכנולוגיים: ישנה עליה בגיוס אקדמאים מצטיינים, בעיקר בוגרי מוסדות השכלה מכובדים. שכרם ההתחלתי עלה משמעותית, כאשר טווח המשכורות נע בין  15,000-23,000 ש"ח ברוטו לחודש.

אורית נאור, מנכ"ל CPS JOBS טוענת כי הקשר בין העליה בביקוש לבוגרי תואר ראשון בתחילת דרכם, לבין דרישות השכר הגבוהות של מהנדסי התוכנה המנוסים הוא בהחלט לא קשר מקרי. מעסיק שרוצה לחסוך בהוצאות שכר גבוהות, לעיתים יעדיף לגייס בוגר תואר מצטיין ובעל פוטנציאל, שיגדל בחברה ויתפתח בה לאורך שנים.

הקונפליקט הגדול אצל מנהלי משאבי אנוש:

מי שאחראי על גיוס עובדים בחברה מוצא עצמו כיום בקונפליקט פנימי וארגוני גדול. מצד אחד המחסור במועמדים מחייב לפעמים להתפשר ולגייס אנשים פחות מתאימים רק בגלל הידע הטכנולוגי והכלים שהם מכירים. מצד שני דרישות השכר של אלה גבוהות, וזה מובן. אין להם באמת סיבה טובה לעזוב מקום עבודה אם לא צפויה עליה בשכרם.

בנוסף לכך, השמועות על מיתון, פיטורים וצמצומים נותנות למנהלי החברות תחושה שהיום פשוט יותר לגייס עובדים טובים. מצד שני המציאות היא כזו שעדין חסרים עובדים טובים וקשה מאד לגייס כתוצאה מהדרישות הגבוהות שלהם: לא רק שצריך להציע להם שכר ותנאים טובים, אלא גם אתגר טכנולוגי, יציבות, בטחון במשקיע ובמוצר ועוד.

מנהל הגיוס מתלבט ומפעיל שיקולים רבים בהחלטה את מי לגייס ועל מה להתפשר, ומוצא עצמו מוכר למועמד את החברה באותה מידה ומעבר לכך, מוכר את המועמד לעבודה ולמנהלים המקצועיים.

נתון מעניין נוסף: רכב ליסינג

מספר העובדים בהייטק המבקשים להמיר חלק משכרם בתמורה לרכב ליסינג ממשיך לרדת באופן דרסטי. זאת מפאת התשלום והמיסוי הגבוה שהעובדים נדרשים לשלם בעבור הרכב, בנוסף למגבלות הדלק והקילומטרז' שמרבית המעסיקים מטילים על העובד.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן