כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

ניתוח סקר שכר קיץ 2012

שקללנו את כלל ההשמות שבוצעו בחברת CPS JOBS ברבעון השני של שנת 2012 והשוונו אותן לרבעון האחרון ב2011, הנה התוצאות:

צמיחתן של חברות האינטרנט בענף ההייטק מלווה בעליה בביקוש לעובדים, בעיקר מתכנתי ומפתחי תוכנה בשני הרבעונים הראשונים של 2012.
הביקוש לעובדים לא בא לידי ביטוי בעליית שכר גבוהה מ-10% לעת עתה, אך אם יימשך המחסור בעובדים איכותיים המגמה צפויה להשתנות.

לסקר השכר המלא

מה השתנה?

שיקללנו את כלל ההשמות שבוצעו בחברת CPS JOBS ברבעון השני של שנת 2012 והשוונו אותן לרבעון האחרון בשנת 2011 והרי התוצאות:

צמיחתן של חברות האינטרנט  וחברות התוכנה המפתחות אפליקציות למובייל, מלווה בעליה בביקוש לעובדים, בעיקר מתכנתים ומפתחים בתחומי Online, Mobile ,Web
בחברות העוסקות ב-Cloud, Security, Storage, Financial Activities, Gaming and Online Sales .

ביקושים אלה מתווספים למחסור חמור בכוח אדם איכותי ובעל נסיון מקצועי בתחומים הנ"ל, ולתופעה המדאיגה שהיום כל חברה עוסקת ב- Head Hunting – פונה לעובדי חברות מתחרות ומפתה אותם בתנאים/אתגר/סביבה חברתית כדי שיעזבו את מקום עבודתם ויבואו אליה.

שלושת הקריטריונים הנ"ל: ביקוש גדול, מחסור בעובדים, ויכולת/נגישות ל"ציד ראשים" גורמים לעלייה בשכר העובדים בלי קשר לאיכות וטיב התפוקות.

אורית נאור, מנכ"ל CPS JOBS, מתארת מצב בו על כל 17 משרות פתוחות לדוגמא, של מפתחי CLIENT, ישנם בסופו של תהליך בקושי 2 מועמדים סופיים טובים, כך שלכל אחד מהם בממוצע יכולות להיות 6-7 הצעות עבודה.
עודף הביקוש על ההיצע מתבטא כרגע בתהליכי גיוס מהירים וקצרים יותר. כדי שהמעסיק לא יפספס עובד טוב ל2 ההצעות האחרות שיש לאותו מחפש עבודה, עליו להזדרז בהחתמתו על חוזה עבודה.
להערכת נאור, הביקוש לעובדים לא בא לידי ביטוי בעליית שכר גבוהה מ-10% לעת עתה, אך אם יימשך המחסור בעובדים איכותיים המגמה צפויה להשתנות.

לעומת זאת, בתחומים כגון: שיווק אונליין, קנייני מדיה, פרסום באינטרנט, קידום אתרים SEO ו PPC, ניהול קמפיינים, התמחויות במנועי חיפוש, עיצוב אתרים – ניכרת עליה של מעל 15% בשכר, דבר המשקף צמיחה בחברות הOnline ומחסור בעובדים מיומנים ומצטיינים. באותן חברות יש אף מחסור באנשי תמיכה דוברי שפות אירופאיות כמו גרמנית ושבדית.

"ענף ההייטק המציע אתגרים ועניין לעובדיו נשאר ענף מגוון מאד ועונתי, כך שהשינויים בתפקידים, ברמות השכר ובביקושים הינם בעלי תנודתיות גדולה וקשים לחיזוי", מסכמת אורית נאור. "יחד עם זאת, ישנה מגמה ברורה אחת, ענף ההייטק לא מציע לעובדים בו יציבות או ביטחון, ועל כך דורשים העובדים פיצוי או תיגמול מצד התעשיה והמעסיקים.

השפעת הרשתות החברתיות על ענף הייטק

התעצמות הרשתות החברתיות יצרה שינויים גדולים בתחומי גיוס העובדים, שינויים שיורגשו יותר ויותר בעתיד הקרב ובא. הרשתות החברתיות מספקות יתרונות כמו חשיפה גדולה ומידע זמין, כשהם נגישים וחינמיים ומאפשרים היום לצפות בקורות החיים של כל אדם ולפנות אליו עם הצעת עבודה חדשה.

החיסרון הגדול שבכך הוא שעובדים מחליפים בממוצע 3 מקומות עבודה במהלך 5 שנות עבודתם הראשונות, והמעסיק לא יכול להשקיע ולגדל את עובדיו מתוך ציפיה לנאמנותם ומסירותם לאורך שנים וכך מפסיד את תרומתם של עובדים וותיקים לארגון.
ההפסד שנגרם לתעשייה בגלל ציד הראשים ברשתות החברתיות גדול מהתועלת שבו, ובסופו של יום עולה כסף רב למעסיק ומכניס אי-יציבות ותנועה של "תחנת רכבת" לחברה.

מאמרים נוספים

להיות בתנועה. יציבות תעסוקתית לדורותיה – XYZ.

פעם, ולא כל כך מזמן, פסגת הקריירה התכנסה לכדי מילה אחת: קביעות. ועד הפנסיה אם אפשר. במקום מתנות לחגים היו מתנות סמליות ל"חתונת הכסף" של העובד/ת עם הארגון וכשאמרו 'ותק וניסיון' התכוונו ל-30 שנה, לא ל-3. דור או שניים אחר כך השתנו הזמנים ויציבות תעסוקתית ממושכת מדי נחשדה בסטגנציה, בקיפאון מיותר על שמרים ובמחסור חמור בשאפתנות.
קרא עוד »

אוקראיני, ישראלי ואמריקאי נכנסים… למשרד. על האתגרים בניהול עובדים מעבר לים

עידן דיגיטלי, עולם קטן, כפר גלובלי, גלובליזציה, דיגיטציה… you name it. כל כך הרבה ביטויים, פרשנויות ומחקרים על מה שבפועל כבר הפך מזמן לחלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו. לפעמים נדמה שאפילו ג'ון לנון לא דמיין את העולם עד כדי כך בלי גבולות.
קרא עוד »
דילוג לתוכן