כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

ניתוח סקר שכר קיץ 2012

שקללנו את כלל ההשמות שבוצעו בחברת CPS JOBS ברבעון השני של שנת 2012 והשוונו אותן לרבעון האחרון ב2011, הנה התוצאות:

צמיחתן של חברות האינטרנט בענף ההייטק מלווה בעליה בביקוש לעובדים, בעיקר מתכנתי ומפתחי תוכנה בשני הרבעונים הראשונים של 2012.
הביקוש לעובדים לא בא לידי ביטוי בעליית שכר גבוהה מ-10% לעת עתה, אך אם יימשך המחסור בעובדים איכותיים המגמה צפויה להשתנות.

לסקר השכר המלא

מה השתנה?

שיקללנו את כלל ההשמות שבוצעו בחברת CPS JOBS ברבעון השני של שנת 2012 והשוונו אותן לרבעון האחרון בשנת 2011 והרי התוצאות:

צמיחתן של חברות האינטרנט  וחברות התוכנה המפתחות אפליקציות למובייל, מלווה בעליה בביקוש לעובדים, בעיקר מתכנתים ומפתחים בתחומי Online, Mobile ,Web
בחברות העוסקות ב-Cloud, Security, Storage, Financial Activities, Gaming and Online Sales .

ביקושים אלה מתווספים למחסור חמור בכוח אדם איכותי ובעל נסיון מקצועי בתחומים הנ"ל, ולתופעה המדאיגה שהיום כל חברה עוסקת ב- Head Hunting – פונה לעובדי חברות מתחרות ומפתה אותם בתנאים/אתגר/סביבה חברתית כדי שיעזבו את מקום עבודתם ויבואו אליה.

שלושת הקריטריונים הנ"ל: ביקוש גדול, מחסור בעובדים, ויכולת/נגישות ל"ציד ראשים" גורמים לעלייה בשכר העובדים בלי קשר לאיכות וטיב התפוקות.

אורית נאור, מנכ"ל CPS JOBS, מתארת מצב בו על כל 17 משרות פתוחות לדוגמא, של מפתחי CLIENT, ישנם בסופו של תהליך בקושי 2 מועמדים סופיים טובים, כך שלכל אחד מהם בממוצע יכולות להיות 6-7 הצעות עבודה.
עודף הביקוש על ההיצע מתבטא כרגע בתהליכי גיוס מהירים וקצרים יותר. כדי שהמעסיק לא יפספס עובד טוב ל2 ההצעות האחרות שיש לאותו מחפש עבודה, עליו להזדרז בהחתמתו על חוזה עבודה.
להערכת נאור, הביקוש לעובדים לא בא לידי ביטוי בעליית שכר גבוהה מ-10% לעת עתה, אך אם יימשך המחסור בעובדים איכותיים המגמה צפויה להשתנות.

לעומת זאת, בתחומים כגון: שיווק אונליין, קנייני מדיה, פרסום באינטרנט, קידום אתרים SEO ו PPC, ניהול קמפיינים, התמחויות במנועי חיפוש, עיצוב אתרים – ניכרת עליה של מעל 15% בשכר, דבר המשקף צמיחה בחברות הOnline ומחסור בעובדים מיומנים ומצטיינים. באותן חברות יש אף מחסור באנשי תמיכה דוברי שפות אירופאיות כמו גרמנית ושבדית.

"ענף ההייטק המציע אתגרים ועניין לעובדיו נשאר ענף מגוון מאד ועונתי, כך שהשינויים בתפקידים, ברמות השכר ובביקושים הינם בעלי תנודתיות גדולה וקשים לחיזוי", מסכמת אורית נאור. "יחד עם זאת, ישנה מגמה ברורה אחת, ענף ההייטק לא מציע לעובדים בו יציבות או ביטחון, ועל כך דורשים העובדים פיצוי או תיגמול מצד התעשיה והמעסיקים.

השפעת הרשתות החברתיות על ענף הייטק

התעצמות הרשתות החברתיות יצרה שינויים גדולים בתחומי גיוס העובדים, שינויים שיורגשו יותר ויותר בעתיד הקרב ובא. הרשתות החברתיות מספקות יתרונות כמו חשיפה גדולה ומידע זמין, כשהם נגישים וחינמיים ומאפשרים היום לצפות בקורות החיים של כל אדם ולפנות אליו עם הצעת עבודה חדשה.

החיסרון הגדול שבכך הוא שעובדים מחליפים בממוצע 3 מקומות עבודה במהלך 5 שנות עבודתם הראשונות, והמעסיק לא יכול להשקיע ולגדל את עובדיו מתוך ציפיה לנאמנותם ומסירותם לאורך שנים וכך מפסיד את תרומתם של עובדים וותיקים לארגון.
ההפסד שנגרם לתעשייה בגלל ציד הראשים ברשתות החברתיות גדול מהתועלת שבו, ובסופו של יום עולה כסף רב למעסיק ומכניס אי-יציבות ותנועה של "תחנת רכבת" לחברה.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן