כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

למה לא התקבלתי לעבודה?

איך קורה מצב שאחרי ראיון מאוד מוצלח מקבלים תשובה שלילית? ריכזנו עבורכם את הסיבות המרכזיות

תומר מוסמן

יצאתם מראיון עבודה מושלם! המראיינת חייכה אליכם, הראתה לכם את המשרדים, עניתם על כל השאלות הטכניות, הרגשתם שהייתה כימיה מטורפת ואפילו נזרקו לאוויר פניות אליכם בזמן עתיד לגבי התפקיד שתתחילו אוטוטו. בראשכם, התחלתם כבר לתכנן איפה תשבו ומה תלבשו ביום העבודה הראשון.
ואז עוברים מספר ימים ופתאום מגיע אליכם מייל קריר, המודה לכם על זמנכם ומודיע כי "החלטנו להמשיך עם מועמדים אחרים". מה!?!? ל-מ-ה זה קורה? איך קורה מצב שאחרי ראיון כל כך מוצלח מקבלים תשובה שלילית?

טוב ששאלתם, הנה הסיבות המרכזיות:

סיבות פנימיות של הארגון

הגדרות המשרה השתנו – במיוחד בתפקידים חדשים בארגון, תוך כדי הראיונות מבינים בארגון מה המשמעות של הכנסת פונקציה כזו לתוך הארגון ומחליטים לשנות את הגדרות התפקיד. ולכן יכול להיות שהייתם מושלמים בשביל התפקיד הקודם, אבל בשביל ההגדרה החדשה דורשים סט כלים או ניסיון נוסף שלכם אין, או להפך יש לכם יותר מדי ממנו.

המשרה כלל לא הייתה קיימת –כלומר קיום המשרה הוא בכדי לפתח מאגר עתידי, לבחון את האופציה בפתיחת משרה כזו ומה דרישות השוק, מודיעין תחרותי של מה בעצם המתחרים עושים.

החליטו לקדם מישהו מתוך הארגון – לפי תחקיר the marker מיוני 2015 חלק נכבד מהמכרזים למשרות הממשלתיות נסגרו מתוך הארגון. ובחלק מהארגונים גדולים יש מדיניות מוצהרת של העדפת הקידום הפנימי.

החליטו לא לפתוח את התקן – תקציבים משתנים, לעתים הוחלט לפתוח תקן ואילוצי תקציב החליטו בסוף לבטלו או להעסיק את הפוזיציה כספק חיצוני.

תחרות

הבא שנכנס אחריך– גם אם אמרו לכם שהייתם מעולים בראיון העבודה ונתנו לכם את הרושם שמחר אתם מקבלים חוזה, אתם לא יודעים מי הבא אחריכם בתור. יתכן שאתם מתאימים… אבל הוא\ היא יותר.

זימנו יותר מדי אנשים לראיון –כפועל יוצא מזה הראשונים להתראיין פשוט נשכחים.

הראיון עצמו

הבנת הסיטואציה – לא תמיד אנחנו מבינים את הסיטואציה נכון בראיונות. יש מראיינים שנראים קרים ולא מגלים כמה הם מתלהבים שהם סוף סוף מצאו אתכם. ומנגד יש מראיינים שמתלהבים וחייכנים לכולם ולא רק אליכם. לעתים גם הרצון הרב שלנו להתקבל לתפקיד מעוות את המציאות בשטח.

לא הראתם התלהבות מהמשרה – גם אם עברתם את המבחנים הטכניים ואתם מקצועית מתאימים כמו כפפה לתפקיד, אם לא הראתם התלהבות מהמשרה/ החברה המראיינים יכולים לראות את זה בחומרה שכן זה יכול לרמז על חוסר מוטיבציה לביצוע התפקיד.
לכן קחו טיפ קטן: מומלץ להראות בראיון העבודה ידע על המוצר, החברה, לשאול שאלות וכמובן לעשות שיחת follow up אחרי הראיון או לפחות מייל שמודה למראיינים על ההזדמנות.

מכרת את עצמך יותר מדי טוב over qualified – להיות טוב מדי זה לא טוב. אם גרמתם למראיינים לחשוב שאתם overqualified הם יסיקו מזה שאתם תשתעממו בתפקיד, שלא תישארו בו זמן רב, שתדרשו לעבור תפקיד ולהתקדם לתפקיד אחר מהר מדי, ובקיצור הם רוצים מישהו Junior מכם.
קראו על האם אתם Overqualified? ואם כן איך להתמודד עם הבעיה במאמר זה

ציפיות שכר לא נכונות – בין הסיבות המרכזיות לוויתור על מועמדים היא שהם נותנים צפיות שכר לא נכונות.

● נמוך מדי – כנראה שאתה לא טוב מספיק.

● גבוה מדי – יקר בשבילנו ונעדיף לקחת מועמד זול יותר על פניך.

לכן, מומלץ לבדוק את ציפיות השכר בסקר השכר המעודכן שלנו, וכמובן גם להתייעץ עם המגייסות של CPS JOBS אשר יסייעו לתת לכם את ההערכה הריאלית ביותר עבור המקצוע שלכם.

לסקר השכר המלא לחצו כאן.

סיכום הראיונות – לרוב ההחלטה עבור כניסת מועמד לארגון היא לא החלטה של אדם בודד, יתכן ואחד המראיינים מאוד התרשם ממך והשני לא.

אחרי הראיון

אמינות – ככלל, אם יגלו בדרך זו או אחרת שלא דיברתם אמת בראיון העבודה, ההסתברות שתתקדמו הלאה הוא אפסי.

התרשמות ממך ברשתות החברתיות– יתכן ולאחר הראיון נכנסו ומצאו ברשתות החברתיות שאין דמיון בין קורות החיים או מה ששיקפת בראיון העבודה לבין מה שמופיע בפרופיל הלינקדאין שלך. או שיגלו אי התאמה מבחינת חייכם הפרטיים לאופי החברה. בכדי להימנע מבעיות אלו ממליצים לכם ליישם את הטיפים מהמאמר שלנו " מחפשים עבודה ברשתות חברתיות? כך תעשו את זה נכון!" כאן

ממליצים לא טובים – אחד משלבי המיון האחרונים ויהווה אסטרטגיית Go / Don’t Go לגיוס המועמד יהיה שלב הממליצים. מעסיקים רבים יכולים להעדיף מועמד מסוים על מתחרה רק בזכות המלצה יוצאת מן הכלל וגם להפך, המלצה רעה יכולה לפסול את העסקת המועמד. קראו בהרחבה איך לבחור ממליצים נכונים ומה עושים כשאין במאמר זה

כפי שקראתם, הסיבות לא להתקבל לעבודה רבות, עם זאת הסיבות כן להתקבל רבות עוד יותר. למרות שתהליך הגיוס בחברות ההייטק בארץ לעתים יכול להיות מתסכל נסו ללמוד מן הטעויות שלכם, היו כנים עם עצמכם הצביעו על חולשות ולמדו לפעמים הבאות. ואם לא עברתם את הראיון הזה. לא נורא תעברו את הבא או זה שאחריו.
בהצלחה!

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן