כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

ימי מחלה וימי חופשה בחברות הייטק

תהליך חתימת חוזה עבודה עשוי לעורר אי הסכמה בנושאים של ימי מחלה וימי חופשה הניתנים לעובד.
מה מציעות לכם חברות ההייטק? הכנסו וגלו.

ימי מחלה

בשנים האחרונות החלו חברות הייטק לרשום בחוזי עבודה כי התשלום עבור היעדרות בגין ימי מחלה ייעשה על פי החוק.

כלומר, זכות ליום וחצי מחלה בתשלום בגין כל חודש עבודה, כאשר ישנה חובה להביא אישורי מחלה מרופא קופת חולים (ולא פרטי) וכאשר החוק הינו: היום הראשון למחלה אינו משולם על ידי המעסיק, עבור היום השני והשלישי יקבל העובד שכר בשיעור 50% משכרו הרגיל ועבור היום הרביעי והלאה בשיעור של 100%.

בעבר היה נהוג לשלם לעובדי הייטק עבור מחלה החל מהיום הראשון להיעדרות מהעבודה, אך מעסיקים בדקו ומצאו כי עובדים נהגו לנצל לרעה את הסעיף ולקחו ימי מחלה כאשר היו בריאים לחלוטין. מנהלי משאבי אנוש מתלוננים בקביעות על עובדים שמקבלים אישורי מחלה מרופאים שידם קלה על החותמת, עם מחלות כמו חולשה ומיגרנה.

למרות הניסוח היבש והחוקי ראוי לציין כי חברות הייטק רבות בודקות כל מקרה לגופו, וכאשר מתברר שהעובד הספציפי אינו נוהג להיעדר ו/או להיות חולה באופן חריג, הן משלמות שכר מלא החל מיום המחלה הראשון.

ימי חופשה

וותק הוא הפונקציה העיקרית לפיה מקבלים ימי חופשה שנתיים. על פי החוק, אדם העובד בחברה כלשהי בין שנה לארבע שנים, זכאי ל10 ימי חופשה. לאחר חמש שנים, זכאי ל12 ימי חופשה וכן הלאה. המקסימום המקובל בחוק הוא 20 ימי חופשה.

בחברות הייטק רבות מכסת ימי החופשה גמישה וניתנת למשא ומתן. יש חברות שנוהגות לתת יותר ימי חופשה, במקום להעלות שכר כדי לשפר תנאי העסקה של עובד ויחד עם זה לא לחרוג מתקציב השכר.

צריך לזכור שמעסיק מעוניין בכמה שיותר ימי עבודה של עובד, וזאת כדי לקבל ממנו תפוקה גבוהה ורציפה. לכן, החוק קובע כי המעביד הוא המסדיר את מועדי החופשות של עובדיו, למשל בסיטואציות של השבתת עבודה בחגים, יצירת "גשר" בין חג לחג וכדומה, העובד יכול לבקש לצאת לחופשה בתאריך מסוים, אך עליו לקבל את אישור המעסיק לכך.
אם העובד מעוניין בחופשה של מעל 7 ימים עליו להודיע 14 יום מראש.

בממוצע, בחברות הייטק עובד בעל וותק של 10-3 שנים, יהיה זכאי ל 18-13 ימי חופשה ורק לעובדים בתפקידי ניהול בכירים יעלה מס' ימי החופשה על 20.

בכל מקרה, כדאי לזכור בעת המשא ומתן לגבי התנאים כי סעיף החופשה גמיש, הן מבחינת כמות הימים והן מבחינת אפשרות הצבירה/הפדיון ואף מועדף לעיתים ע"י המעסיק כתוספת תגמול.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן