כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

הסעיפים החשובים בחוזה העבודה שלך!

הגדרות התפקיד,הפרשות לפנסיה ביטוח מנהלים וקרנות השתלמות, אופציות, בונוסים, חופשות, ניוד, סודיות ואי תחרות. אלו חלק מהסעיפים החשובים ביותר שצריך לשים אליהם לב בחתימת חוזה במקום העבודה החדש שלכם. במאמר זה ריכזנו עבורכם מספר טיפים קטנים שיכולים לעשות את התנאים שלכם הרבה יותר טובים.

תומר מוסמן

הגדרות התפקיד,הפרשות לפנסיה ביטוח מנהלים וקרנות השתלמות, אופציות, בונוסים, חופשות, ניוד, סודיות ואי תחרות. אלו חלק מהסעיפים החשובים ביותר שצריך לשים אליהם לב בחתימת חוזה במקום העבודה החדש שלכם. במאמר זה ריכזנו עבורכם מספר טיפים קטנים שיכולים לעשות את התנאים שלכם הרבה יותר טובים.

לפני שמתחילים לדבר על בונוסים, אופציות ותנאים נוספים. תגדירו מה אתם צריכים לעשות בתפקיד.

בין אם בעל פה ובין אם בשחור על גבי לבן, חוזי עבודה רבים מוגדרים בצורה אמורפית ורעועה על החלק המהותי ביותר; "מה הגדרת התפקיד".
הגדרה רופפת עלולה להביא למצבים לא נעימים של חוסר שביעות רצון הן מהצד המעסיק והן מהמועסק וזאת בשל אי הבנה של מהות התפקיד. פעמים רבות לאחר תחילת העבודה בחברה, מגלה העובד כי עליו לבצע מטלות שלא בתחום העיסוק שלו או שהוא פשוט לא מעוניין לעסוק בהן. מקרים אלו גורמים לתחושות מירמור ואף ניצול. לכן, הטיפ הראשון והחשוב מכולם הוא לבצע יישור קו לגבי המשימות המוגדרות במסגרת התפקיד ולגבי מי הממונה הישיר עליך.

מה השכר הקובע שלך?

אף אחד לא עובד בחינם ולכן סעיף השכר הוא החלק ה"מעניין" ביותר בחוזה העבודה. עם זאת, יש לראות מה מגולם בתוך הסכום הזה, מה נכלל בהטבות, מה נקבע כ"תוספת" או בונוס ומה נחשב לשכר הבסיס.תוספת קבועה ניתן להכניס לשכר אשר יקבע את ההפרשות.
רצוי להימנע מתוספות "פיקטיביות" מפאת הסיבה שרכיבים רבים נגזרים משכר הבסיס לרבות הפרשות לפנסיה, הפרשות לקרן השתלמות, דמי פיצויים, הפרשות לקופת גמל ועוד. כל הורדה בשכר הבסיס תמורת "השלמתו" בתוספות שונות, תקטין את ההפרשות הללו.
יש לציין כשמקרים אלה מגיעים לבתי הדין, השופט עלול לקבוע שכל הפיצול הוא למראית עין ויש להתייחס לכל הסכום כ"שכר יסוד" מצד שני הוא יכול לפסוק שלא… כדי להימנע מבתי משפט בעתיד אנחנו ממליצים לישב את זה עוד בשלב החוזה.

כמה לדרוש בראיון העבודה או בדיון השכר הקרוב? אתם מוזמנים לבדוק כמה אתם שווים בסקר השכר להייטק שלנו.

באותה נשימה יש מעסיקים רבים בעולם ההייטק שמסיבות תקציביות קל להם יותר לאשר חריגה בתקציב ולהעניק הטבה במקום העלאת שכר. לכן הטבה יכולה להגדיל את המרווח שהמעסיק יבוא לקראתכם.
אבל אל תתפרעו, היו הוגנים לפי שווי השוק והניסיון שלכם, קחו בחשבון שסוג ההטבה שתבקשו תלויה בבכירות התפקיד שאתם מועמדים אליו וכן בארגון בו אתם עובדים ( או שאולי ולא תעבדו בו בשל דרישות מוגזמות).

העלאת שכר מצוינת בחוזה העבודה

במקום להתמודד עם אי הנעימות של לדרוש העלאה, לחכות לטוב הלב של המנהל הישיר או שאתם מאוד רוצים את המשרה אבל לא מוכנים להגיע לשכר שדרשתם, שריינו מראש בחוזה סעיף בו מצויין שלאחר זמן קבוע ומוסכם בין שני הצדדים יערך דיון לגבי עדכון שכר.

בונוסים

מומלץ להגדיר יעדים ברורים שלאחר שתגיעו אליהם תהיו זכאים לבונוס,לדוגמא הצלחת פרויקט, תפוקה מסוימת, יעדי מכירות ועוד…

אופציות

בעיקר בסטארטאפים מאוד מקובל לקבל אופציות שיהיו מעוגנות כבר בחוזה העבודה. (שוב בעיקר במשרות בכירות יותר) בטווח הארוך אופציות אלו יכולות לשמש למקור הכנסה משמעותי.

חופשה שנתית

לפי חוק חופשה שנתית, בכל אחת מ4 השנים הראשונות לעבודה תהיו זכאים ל 10 ימי חופשה, ויום עבודה נוסף בעד כל שנה עד למקסימום של 28 ימים קלנדריים.
ניתן לדרוש חופשה שנתית יותר מהמצוין בחוק, במיוחד במקרה ומשכו אתכם מחברה אחרת – בקשו שישוו את ההטבות שצברתם עם הוותק.
יתרה מזו, יוצא לעתים שבשל העומס במשימות בעבודה אנחנו לא מנצלים את ימי החופשה שלנו. וודאו שמצוין לכם בסעיף שאתם רשאים לצבור את ימי החופשה שלכם וכן שאתם זכאים לפדות אותם במקרה של הפסקת העבודה.

חופשת מחלה

לפי החוק, על ימי מחלה מתוגמלים רק החל מהיום השלישי, ברוב חברות ההייטק נהוג לשלם כבר החל מהיום הראשון, לעתים ההטבה הזו נהוגה בחברה ולא מצוינת בחוזה. אם מצוין ואם לא, במעמד החוזה מומלץ לברר על כך או לבקש לקבל את ימי המחלה החל מהיום הראשון.אפילו עוד יותר מומלץ, שתהיו בריאים.

הפרשה לקרן השתלמות

המעסיק לא מחויב לתת קרן השתלמות אך עם זאת ניתן לבקש אחת.

הידעת? הפרשתך לקרן ההשתלמות פטורה ממס. ולכן אם בחוזה העבודה יש אופציה להפרשה לקרן ההשתלמות כדאי לשקול אחת ויתרה מזו, לרוב, יהיה עדיף אפילו להוריד מעט מהמשכורת השוטפת בשביל העלאת סכום ההפרשות לקרן השתלמות.

תנאים נלווים

טלפון נייד, לפטופ, ותוספות נוספות ניתנות לאורך רוב עולם ההייטק. אם המעסיק אינו נותן אותם עם כניסתך לתפקיד אפשר לבקש אותם לאחר זמן קבוע בחוזה. גם כאן חשוב לבדוק האם ניתן שגילום המס יהיה על המעביד.

רכב חברה

נבדיל 2 מקרים ללקיחת רכב ממקום העבודה הראשון כהטבה והשני בעבור צורך לעבודה השוטפת ( אנשי שטח \ מכירות \ שירות וכו' כו') אם אתם מהזן השני דרשו שגילום המס יהיה על המעביד. אם מדובר בהטבה, רכב החברה הוא חלק מחבילת השכר. בדר"כ בחברות הייטק ניתן לקבל רכב בתמורה להפחתה קבועה בשכר הברוטו. תוכלו לוודא שאין מגבלת ק"מ חודשית ו\או מכסת דלק סבירה המתאימה לצרכי הנסיעה שלכם למקום העבודה. נתון זה גם ניתן למיקוח ולשיפור תנאיכם.
טיפ אחרון בנושא,שימו לב שאתם לא מחויבים ישירות אלא המעביד בקנס היציאה במקרה של הפסקת עבודתכם.

סעיף הודעה מוקדמת

למרות שחוזה העבודה הוא דף חדש והתחלה חדשה צריך גם לחסן את עצמכם למקרה ודברים לא יסתדרו. לפי החוק חובה לתת הודעה גם במקרה של התפטרות וגם במקרה של פיטורין, במהלך ששת חודשי העבודה הראשונים – התראה של יום אחד בשל כל חודש עבודה ולאחר שנת עבודה הראשונה – התראה של חודש ימים. ניתן לבקש לשנות סעיף זה לחודש התראה מוקדמת בכל מקרה.
במשרות בכירות ניתן לבקש אפילו יותר מחודש בשל מורכבות מציאת העבודה הבאה.

מה כולל סעיף שמירה על סודיות?

לרוב בהסכמי עבודה בתחומי ההייטק יכללו סעיפי סודיות ואי תחרות. הסעיפים האלו נועדו להגן על המעביד מפני מודיעין עסקי כגון העברת סודות, דרכי עבודה, פטנטים וכל יתרון יחסי שיש לארגון על מתחרים. הבעיה היא שהסעיף הזה סותר את עקרון חופש העיסוק ועלול למנוע מעובד לעבוד בתחומו. פסק דין מרכזי שעסק בנושא הוא פרשת צ'ק פוינט בה החברה תבעה עובד לשעבר על סמך טענת אי שמירה על סודיות. מעסיק הטוען שקיים אצלו "סוד מסחרי" מחויב להוכיח את קיומו ועל אחריות המעסיק להבהיר מה הוא הסוד המסחרי ותוכנו.

בית הדין הקים מספר מבחנים כדי לבדוק את קיום לגיטימיות הסודיות:

1. האם העסקת העובד בחברה חדשה מאיימת על קיום החברה הקודמת?

2. האם ה"סוד" ניתן לגילוי בנקל או נגיש לציבור הרחב?

3. האם מדובר בסוד מסחרי או האם מדובר בכישורים שהעובד רכש?

גם אם הוכח שיש סוד מסחרי, ברור שעובד יחפש עבודה בתחום העבודה שלו ועל כן יהיה בית המשפט מחויב לבחון את כוונת העובד והמעסיק החדש על סעיף התחרות.

אי תחרות

לפי סעיף אי תחרות, לאחר סיום התפקיד הנוכחי אסור להתחרות בחברה כעובדים או כבעלי עניין תביעה כזו יכולה להתקבל כאשר מדובר בהגנה על הקניין הרוחני של המעביד, על סודותיו המסחריים ורשימת לקוחותיו.

הסעיף הזה לעתים מתנגש עם חופש העיסוק והשאלה אם סעיף זה באמת יכול להגביל אתכם במציאת עבודה חדשה נבחנת בכל מקרה לגופו ותלויה ספציפית בטענת המעביד, סבירותה היקפה, והאינטרס עליו היא מגנה.

בנוסף למבחני סבירות או מידתיות, בשביל להגביל את חופש העיסוק של עובד המעסיק יצטרך להוכיח לפחות אחת מהסיבות הבאות:

1. הגנה על "סוד מסחרי" של המעסיק

2. הכשרה מיוחדת שהעביר את העובד

3. תום הלב של העובד או המעסיק החדש

ניתן לדרוש שאם כבר הכניסו לכם את סעיף התחרות שלא יחול במקרה של פיטורין.

האם מותר לנייד אותך?

עם מחירי השכירויות למשרדים בארץ ומהירות הצמיחה בחברות סטארטאפ יש עובדים שבמהלך תפקידם עוברים 2-3 משרדים, אבל מה קורה אם החברה עוברת רחוק ממקום המגורים שלך? למקרים כאלו, כדאי לציין בחוזה מה הוא מספר הק"מ המקסימאלי, שאתם מוכנים להתנייד אליו שכן אם הניוד מאריך משמעותית את זמן ההגעה לעבודה, מגיע לכם לקבל על כך פיצוי.
סעיף זה חשוב גם לעובד וגם למעסיק שכן אם אינו מצוין, העובד המנויד יכול להתפטר בטענה להרעת תנאים.

חשוב לציין שחוזה העבודה ברוב החברות הוא סטנדרטי וב90% מהמקרים נכתב ע"י עורך דין לכן רוב הנקודות שמופיעות כאן לא בהכרח יהיו בעייתיות ויופיעו אצלכם בחוזה. עם זאת, אם אתם יכולים לשפר את התנאים שלכם אפילו בקצת, אז למה לא?

Images courtesy of Naypong, marcolm and Ambro at FreeDigitalPhotos.net 

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »
דילוג לתוכן