כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

הברזתי מראיון עבודה, אז מה?!

במשפט נחמד שבתכלס, אי אפשר לתרגם אותו טוב לעברית:

The cost of missing out can be greater
than the cost of messing up.

תומר מוסמן

זה לא סוד ולא חדש שהכוח בשוק ההייטק הישראלי היום נמצא בידי מחפשי העבודה ולא בידי החברות. הביקוש הרב לעובדים מנוסים בתעשיית ההייטק ובעיקר למומחים בתחומי ידע ספציפיים, יחד עם הרף הגבוה הנדרש לכניסה לתעשייה, יצרו פער רציני בין היצע המועמדים הרלוונטים למספר המשרות הפתוחות.

הפער הזה יצר מספר תופעות מאוד מעניינות בשוק התעסוקה ההייטקיסטי. הראשונה, כמות המשרות המוצעות לכל מועמד מנוסה עלו פלאים. היום לדוגמא, מפתח JAVA מנוסה יכול לקבל מעל ל-40 הצעות עבודה דרכינו.

מאחר וכל אחת מהחברות רוצה למשוך אליה את המועמדים המוכשרים ביותר, החלה מגמה של מעין מרוץ חימוש בין החברות מי מהן תציע את תנאי ההעסקה הטובים ביותר. ממחקר שביצעה CPS JOBS לפני כחצי שנה ראינו שממוצע השכר בהייטק הישראלי עלה בין השנים 2010 – 2015 בעד ל 54% !
למאמר המלא לחצו כאן

אבל מצב השוק לא יצר רק תופעות חיוביות, הוא יצר גם מגמה של מעין "סנוביזם" מצד מחפשי העבודה.  מגמה זאת מתבטאת ב "הברזה" מראיונות עבודה.

כן, למרות קביעת הפגישה, פינוי הלו"ז המאוד עמוס שיש בחברות ההייטק והסטארטאפים, עלות שעות העבודה העצומה של הנפשות הפועלות לרבות מנהלים בכירים, עבודה קשה עד מאוד של מחלקת משאבי האנוש לתיאום בין כל הגורמים שיקדישו את זמנם ויבצעו את מלאכת ההכנה בבדיקת וקליטת העובד הפוטנציאלי הבא לארגון.

ישנם מועמדים מסוימים שפשוט מתעלמים מכל זה ואפילו לא מודיעים שהם לא יגיעו.

אז מה?

כמו שציינו קודם "הכל טוב, הברזתי מראיון אחד יש לי עוד אחרים ואני אשיג כמה שבא לי כי צריכים אותי עכשיו. "  אם אתם באמת נמנים עם תותחי העל ואתם המומחים היחידים בארץ לטכנולוגיה מסוימת, סביר להניח שתצליחו להתנהג איך שבא לכם בחיפוש העבודה הנוכחי.

אבל בינתיים בכל המקומות שהברזתם מהם ובחברות ששלחו אתכם לשם רושמים בקידוש לבנה במערכות הפנימיות "הבריז מראיון – לא רציני" ובהנחה ועוד חודשיים תראו שהעבודה שבחרתם היא לא כולה מרשמלו ושושנים כמו שמכרו לכם, יהיו קיצוצים, יחליטו בהנהלה שהסטרטאפ לא מכניס מספיק ויחליטו לסגור אותו מהיום למחר או שבעוד שנתיים תרצו להתקדם, בחברות שהברזתן מהם אתם כבר שרופים ואף אחד לא יסתכל עליכם.

ככלל בענף ההייטק המאוד מאוד תחרותי בו לצערנו הרב, גיל 40 נחשב כבר לדינוזאורים של התעשייה. אתם לא רוצים לשים לכם נקודות אזהרה שיקפצו בשלב מאוחר יותר כשאתם תצטרכו אותם יותר ממה שהם צריכים אתכם, וזה עוד בלי לדבר על מצבים אחרים שאולי תרצו את הסטארט אפ הקטן שהברזתם ממנו לאחר ששנה אחרי עשה אקסיט מטורף ועכשיו הוא ה Waze הבא…

או שסתם תתנפץ בועת ההייטק בארץ כפי שקרה לאחרונה במשבר הכלכלי של שנת 2008  ומשרות למהנדסים ילכו ויהיו נדירות שוב. לכן, כדאי לא לסגור דלתות ולשרוף גשרים… עדיין.

אז מה כן?

הודעת ביטול – תמיד יש בלתמ"ים ולפעמים גם התירוצים הכי שגורים אמיתיים לחלוטין. אז נכון, לבטל ברגע האחרון זה לא הפתרון המושלם, אבל הוא משמעותית נכון יותר מהברזה חד צדדית. עם התנצלות כנה, לרוב זה אפילו לא יפגע בסיכוייכם להתקבל לעבודה.

יותר מדי ראיונות עבודה– סידרנו לכם יותר מדי ראיונות עבודה? צרו קשר עם המגייסת האחראית ונדאג לצמצם את הבחירה של החברות שהכי מתאימות לכם ונתקדם בדרך איטית יותר.

קיבלתי חוזה ממקום עבודה אחד– קיבלתם כבר חוזה עבודה בזמן שאתם עוד מתראייניים במקומות אחרים? אין מה להבריז, להפך. ספרו לנו או לאנשי הקשר שהתראיינתם אצלם, ויוכלו לקרות מספר דברים. במקרה הטוב יודו לכם על השקיפות ויבטלו את הראיונות העתידיים, במקרה הטוב עוד יותר, יתכן ויקצרו \ יקדמו את התהליך מולכם ואפילו ידעו להשוות ואף לעלות על התנאים שקיבלתם. למקרים כאלו כתבנו מאמר נפרד "לא רק בגלל השכר- איך בוחרים מבין מספר הצעות עבודה? " בלינק הזה.

נסכם במשפט נחמד שבתכלס, אי אפשר לתרגם אותו טוב לעברית:

The cost of missing out can be greater
than the cost
 of messing up.

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן