כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

גיוון תעסוקתי: מדוע צוותי עבודה הטרוגניים הם החלטה עסקית נכונה?

הרימו רגע את הראש מהמסך והסתכלו סביבכם. יש חרדית במשרד הסמוך? דרוזי בקיוביקל הצמוד אליכם? מישהו מקהילת הלהט"ב שאתם פוגשים קבוע בישיבת הנהלה? אולי יוצאת אתיופיה? אין הא? כן, ככה חשבנו.

אין פה האשמה חלילה, אלא רק שיקוף של המציאות – שאתם גם לא לבד בה. זה המצב במרבית הארגונים והחברות העסקיות בארץ, וזאת למרות שכמחצית מהאוכלוסייה בישראל מוגדרת כאוכלוסייה מגדרית.
המדינה, אגב, מבינה את הצורך בייצוג הולם של כל אותם מגזרים גם בשוק העבודה, לפחות מבחינת החוק – חוק גיוון תעסוקתי ושוויון מגדרי – וזוהי לשונו: 'יוצרים הזדמנות שווה לכולם, על פי חוק יש לתת ייצוג הולם לבני שני המינים, לאנשים עם מוגבלויות, לאוכלוסייה הערבית וליוצאי אתיופיה בכלל התפקידים שבשירות המדינה. חוסר ייצוג הולם מונע סביבת עבודה שוויונית ומגוונת ופוגם בטיב השירות הניתן לאזרח. המטרה שינוי התרבות הארגונית כך שתתבסס על קבלת האחר'.

אבל עזבו רגע חוק. גיוון תעסוקתי הוא משימה ניהולית מרתקת, שדורשת לא רק לראות את השונה אלא גם לבחור בו. ואין הכוונה לשונה במובן של חריג, אלא בפשטות: מי ששונה ממך.
לצורך הדיון ולמען הסר ספק: קבוצת עובדים שיש בה, לכאורה, מגוון תרבויות ומדינות מוצא אבל כולם בה מחזיקים באותו תואר ושייכים לאותו מעמד סוציואקונומי – לא לזה הכוונה כשאומרים גיוון תעסוקתי.
חרדים, דתיים, צ'רקסים, דרוזים, יוצאי אתיופיה, יוצאי חבר העמים, ערבים… רוצים עוד? כי יש: נשים, בעלי מוגבלויות, ואפילו טווחי גיל רחבים – זהו, חברים, הגיוון התעסוקתי.

עכשיו, חשוב להבין: האינטרס לגיוון תעסוקתי לא צריך להיות משהו רחוק, מוכתב ממשלתית כמדיניות. במדינה כמו שלנו הוא צריך להיות של כולנו – החל בבני המגזרים השונים, עבור דרך המגייס והמנהל וכלה באחרון העובדים. ולא מתוך רצון להיות אלטרואיסטים או קדושים. בהחלט לא. בראש ובראשונה מדובר בהחלטה עסקית / כלכלית נכונה, ומכמה סיבות טובות:

1. גיוון תעסוקתי, מסתבר, תורם משמעותית לתחושת השייכות והמחויבות הארגונית של העובדים החשים את ההכלה, ההערכה והפתיחות שהוא מביע. אנחנו מניחים שעל הקשר הישיר בין מחויבותם של העובדים לארגון לבין היצרנות וההצלחה הפיננסית שלו אין צורך להכביר מילים…

2. אם אמרנו שגיוון תעסוקתי הוא צוותי עבודה הטרוגנים, הרי שהפועל היוצא הוא גם תערובת של תכונות, כישורים, זוויות ראיה וצורות מחשבה. ההמשך הטבעי של הנ"ל הם הפריה הדדית, חשיבה מחוץ לקופסה ועוד שלל תוצרי לוואי שעיקרם שלם שגדול מסכום חלקיו.

3. כל גוף מסחרי שיודע לתקשר היטב עם כ-ל קשת הלקוחות/עובדים, לזהות את צרכיהם ולדבר בשפתם, יצליח גם לתרגם את עשייתו לשורה התחתונה בדוחות כספיים. חכמים לפנינו אמרו, מה שטוב לחברה טוב גם לעסקים.

ועוד כמה מילים לסיום: סביבת עבודה מכילה, פתוחה ומקבלת שמקבצת בתוכה מגוון גדול ככל הניתן של אנשים מוכשרים – ללא הבדל דת, גזע, מין, תרבות או מוצא – היא סביבת עבודה שכולם רוצים לעבוד בה. מקום שרוצים לעבוד בו יוצר לעצמו יתרון בסביבה תחרותית. ועל הדרך, זו גם הדרך לשנות מציאות חברתית (ובמדינה כמו שלנו זו כמעט הדרך היחידה…).

מאמרים נוספים

LinkedIn fundamentals – FAQ

ש. מה זה LinkedIn? ת. הרשת החברתית/מקצועית הגדולה בעולם. נועדה ליצירת קשרים מקצועיים ועסקיים. ש. למה אני צריך לפתוח פרופיל בLinkedIn? ת. כי רוב מוחלט של המגייסים והמעסיקים בישראל
קרא עוד »

עשרת הדיברות של LinkedIn

החשיבות של רשת ה-LinkedIn, בתור הרשת העסקית הגדולה בעולם, הולכת וגדלה. כבר היום, מדובר באחת משיטות מציאת העבודה היעילות והנפוצות ביותר (לפי סקר H.R.D), יחד
קרא עוד »
דילוג לתוכן