כל מה שרציתם לדעת על חיפוש עבודה בהייטק

איך להתפטר נכון?

יתכן שהגיע העת להושיב את הבוס לשיחת יחסינו לאן ולהיפרד ממקום העבודה כידידים, כך תעשו את זה נכון.

תומר מוסמן

אם זו השחיקה, חוסר האתגר בעבודה, הבוס שמגזים, ההתיישנות הטכנולוגית או שראיתם בסקרי השכר שהניסיון שלכם שווה יותר ממה שמשלמים לכם, יתכן שהגיע העת להושיב את הבוס לשיחת יחסינו לאן ולהיפרד ממקום העבודה כידידים. כך תעשו את זה נכון.

שלב ההכנה

כלל ידוע בעולם העבודה, את הרגש מומלץ להניח בצד, ובמיוחד בהתפטרות.
אתם ממש עצבניים על הבוס, הצדק אתכם, עשו לכם עוול, יש לכם את כל הסיבות הנכונות לעזוב. אבל תהיו ילדים בוגרים ספרו עד עשר ובדקו האם התפטרות היא ההחלטה הנכונה עכשיו? אם עניתם בשלילה על שאלה זו כנראה שתצטרכו להתאפק ולבדוק לעומק האם התפטרות מתאימה להתקדמות הקריירה שלכם?
בדיקת השוק: מה האלטרנטיבות העומדות לרשותי בשוק העבודה? מהו הביקוש לתחום שלי? ומה היצע המשרות בשוק כרגע? האם אוכל להרשות לעצמי להישאר ללא עבודה במידה ואתפטר ללא הכנה מוקדמת? כמה אני שווה היום בסקרי שכר?

למחשבון שכר בהייטק ומשרות בתחומכם הקליקו כאן

אל תרוצו להתפטר

לא בטוח שהתפטרות היא התשובה המוחצת לבעייתכם. לעתים שיחה עם הממונה על הפערים בין המצוי לרצוי עשויה לשמש פלטפורמה לפתרון: את הגדרת התפקיד ניתן לשנות, להרחיב סמכויות, לעבור צוות או מחלקה אחרת בארגון.באשר לשכר, יתכן שלמעסיק ישתלם יותר לשפר את תנאיכם מלגייס מחליף וללמד אותו את הכל מההתחלה.

תהיו החלטיים!

אחת הנקודות החשובות בהתפטרות היא ההחלטיות, חשוב להבין שהגשת התפטרות היא נתיב חד כיווני, מרגע שחשפתם למנהל הישיר שאתם מעוניינים לעזוב, אתם מייד מסומנים כבעיה תפעולית שהארגון חייב לפתור באמצעות אחת משתי חלופות: תהליך סבוך של יישור ההדורים וסידור הקונפליקטים  או מציאת מחליף.
בכל אחד מהמקרים הללו יידלק זרקור בוהק מעליכם. או במקרה גרוע מזה, תמצאו את עצמכם באותו היום כבר בבית. לעיתים מנהלים יעדיפו את הפסקת עבודתכם המיידית מאשר ירידה בתפוקה שלכם בתקופה האחרונה, והורדת המורל בסביבת העבודה שלכם.

לכן, אנו ממליצים שברגע שאתם מגיעים להחלטה שאתם מעוניינים להחליף את מקום העבודה עשו זאת בצורה דיסקרטית ומחושבת. קראו עוד על מציאת עבודה דיסקרטית במאמר זה.

דע את זכויותך!

ברוב חוזי העבודה מופיע סעיף המפרט כמה זמן מראש עליכם להודיע על עזיבה. אם לא מצוין, אתם מחויבים לתת התראה לפי החוק. תוכלו להיעזר בטבלה ובכך לתכנן את תחילת העבודה בחברה החדשה.

זמן עבודה

זמן התראה מראש

עד חצי שנה

יום על כל חודש

חצי שנה – תום שנה ראשונה

6 ימים + יומיים וחצי על כל חודש

מעל לשנה

חודש

*במשרה בשכר חודשי בלבד. לשכר שעתי/יומי חישוב נפרד

התפטרתי, האם אני זכאי לפיצויי פיטורין?

ככלל, עובד שהתפטר אינו זכאי לפיצויי פיטורים, עם זאת, במקרה ואתם חתומים על "סעיף 14" לחוק פיצויי פיטורים, תהיו זכאים לכספי הפיצויים שנצברו בקופת תגמולים, קרן פנסיה וביטוח מנהלים גם במקרה של התפטרות.

אם אתם לא חתומים על סעיף 14, תוכלו להיות עדיין זכאים לפיצויים בתנאי שנשארתם מעל שנה בעבודתכם והוכחת אחד המקרים הבאים:

 • הרעה בתנאי עבודתכם.
 • אי תשלום זכויותיכם על-פי חוק.
 • הוכחת התדרדרות במצבכם הבריאותי או של בן משפחתכם.
 • לאחר לידה בפרק זמן של 9 חודשים מהלידה או קבלת ילד לאימוץ.
 • העתקת מקום מגורים הרחוק מ-40 ק"מ ממקום עבודתכם (רק בנסיבות מסוימות).
 • פשיטת רגל של המעסיק.
 • נבחרתם למשרת ראש רשות מקומית או סגן לראש רשות מקומית (רציני לגמרי, תבדקו אותי!)

במקרים אלו לרוב תצטרכו לערב את בית הדין לעבודה. יתרה מזו, בכדי לקבל את הפיצויים לרוב תצטרכו להתעמק יותר בחוק ולהוכיח: התראה שניתנה למעסיק, זמן לתיקון העוול ושמועד הגשת התלונה בבית הדין לעבודה הייתה בתוך זמן סביר.

תזמון זה הכל בחיים

חשוב לתזמן את שיחת ההתפטרות במועד אידיאלי על מנת שלא ליצור אנטגוניזם ממניעים חיצוניים. לכן, נסו לקבוע את השיחה בתקופה רגועה כאשר האווירה טובה ואין לחץ בעבודה.

אל תפתחו את השיחה בהצהרה ההחלטית "ביי אני מתפטר/ת", שכן, כך תקבעו עובדה בראשו של המנהל. התחילו בבעיות שאתם חווים בעבודה ושהמסקנה שלכם היא שדרככם המשותפת הגיעה לסופה.
כך המנהל יוכל להבין ללבכם ולא תסגרו את הדלת לעתיד בו תצטרכו לקבל ממנו המלצה.
המנהל עלול אפילו לנסות לפתור לכם את הבעיות ולנסות לשמר אתכם בחברה…נשמע מוזר? קרו גם מקרים כאלו בעבר.

ממנהל בעבר לממליץ בעתיד

זכרו שאתם רוצים את המנהלים שלכם בתור ממליצים בעתיד, חשוב שבשיחת הפיטורין תצהירו על כוונתכם לסיים את הפרויקטים והמטלות שעדיין על שולחנכם, שאתם נכונים להשאיר חפיפה מסודרת למחליפכם ואפילו לסייע בראיונות המקצועיים של המועמדים שיחליפו אתכם.

בהנחה וההתפטרות לא נגמרה בצורה כה חלקה קראו על בחירת ממליצים במאמר הזה.

מכתב התפטרות

את מכתב ההתפטרות כדאי לעשות לאחר שיחת ההתפטרות וחובה לעשות אותו מאחר ויש לו תוקף משפטי למקרה שדברים יסתבכו.
בניסוח המכתב שמרו על כבוד מקום העבודה גם אם אתם עוזבים במריבה. למרות שאתם ממש רוצים, שמרו על הגינות, יושר ונעימות בעזיבת מקום עבודה.

נקודות חשובות שחייבות להופיע במכתב ההתפטרות

 • המען – מענו את המכתב אל המנהל האישי שלכם ועותק למאן דבעי בארגונכם.
 • פתיחת המכתב – מומלץ לפתוח את המכתב עם מילים טובות והערכה למקום העבודה.
 • תאריכים קובעים – חובה לציין את תאריך כתיבת המכתב, שהוא תאריך מסירת המכתב וכן, את מועד עזיבת מקום העבודה בפועל. בהתאם למה שסוכם בשיחת ההתפטרות ולפי מה שאתם מחויבים בחוק.
 • נקודות ציון – ציינו שהמכתב נוסח בעקבות שיחה אישית שנסתיימה ברוח טובה עם המנהל האישי\בהסכמת שני הצדדים.
 • סיבת עזיבת העבודה – הקדישו ניסוח לסיבת עזיבתכם, באיפוק ובלי להשמיץ ולהוציא את הכביסה המלוכלכת.
 • סיכום – רצוי לסיים בתודות איחולים טובים והצלחה לחברים לעבודה.

היום שאחרי…

התחלתם במקום עבודתכם החדש, אבל גם אם השארתם את החפיפה הכי מסודרת שאפשר, סביר להניח שיתקשרו אליכם לשאול שאלות מקצועיות.
למרות שעל פי חוק אתם לא מחויבים לענות על כלום. אל תשללו אותם, זכרו שאנחנו חיים בבועת הייטק קטנה ויזכרו לכם את הישורת האחרונה כשבעתיד תצטרכו אותם כממליצים.
עם זאת, את המאמץ המרכזי אתם צריכים לעבודתכם הנוכחית לכן תהיו אדיבים, אך לא על חשבון עבודתכם הנוכחית.

לסיכום, אם אתם חשים את הצורך להחליף עבודה, עשו את שיעורי הבית שלכם, תנו לנו לסייע לכם במציאת עבודה דיסקרטית שתהיו בה מאושרים יותר ותתפטרו בצורה שתשאיר לבוס שלכם טעם טוב ואפילו תחושת החמצה על העובד האיכותי שעזב.

IFrame

מאמרים נוספים

חיפוש עבודה בהייטק

חיפוש עבודה בתחום ההייטק שונה במקצת מחיפוש עבודה בתחומים אחרים. מדובר בשוק אטרקטיבי ותחרותי המציע מגוון תפקידים ברמות בכירות שונות ודורש תואר אקדמי אחד ממוקד לפחות עם
קרא עוד »
דילוג לתוכן